1. pakmaya'nın çıkardığı yeni ürün. kabartma tozu ve vanilin etkisini beraber verebiliyor. unla karıştırılıp önceden çırpılmış yumurta, şeker, süt, yağ karışımına katılıp 10dk soğuk fırında bekletilip sonra pişiriliyor. yalnız, paketin arkasındaki tarifteki miktarlar bana tam uymadı, biraz modifiye ettim. bir de şu evdeki fırınla yıldızım barışabilse, daha güzel olacak :) arkadaş ben süreyi ayarlayıp gidemeyecek miyim, nedir bu çabuk pişirip dumanaltı yapma isteği:/ közde patlıcan filan seviyorum da kek pek olmuyor :)
  2. pak maya'nın kakaolu harcını kullanıyorum ve akşamları kahvenin, çayın yanında gömüyorum. tarif basit olduğu için bence mutlaka denenmeli. ama kek kalıbına yapışmaması için serpilen un konusunda comert olmayin. bir iki kere elimin ayarı yüzünden biraz tatsızlık yaşadım. onun dışında gece atıştırmaligim olsun diye yapıyorum bunu.
  3. bu üründen verim alamayan tek insanım galiba. genel olarak sevilmiş. ben ya kalıba yapıştırdım ya içini pişiremedim. ilkinde paketteki reçeteye uydum. baktım olmuyor kıvam konusunda kendim bir şeyler yaptım yine olmadı. fırınımda da sorun yok. keki çok severim eğer bu harçla kek yapamazsam kan çıkar.
    sezgi