mehmet fuat köprülü - youreads

 1. mehmet fuad köprülü,

  (ordinaryüs) profesör; türkolog; tarih ve edebiyat alanlarında önemli çalışmalar yapmış duayen türk bilim insanı

  edebiyat ve tarih alanlarında uzmanlaşmak isteyerek hukuk öğrenimini yarıda bırakmıştır. türk edebiyatı ve türk tarihi üzerine sayısız makalesi bulunmaktadır. türk tarih kurumu'nun en önemli isimlerinden birisidir.

  diğer birçok türk aydını gibi m. fuad köprülü de yazdığı şiirleri ile kendi döneminde dikkat çekmiştir. kendisi, devlet-i aliyye'nin önemli devlet adamlarının yetiştiği "köprülü" silsilesine mensuptu.

  demokrat parti'yi kuran dört kişiden birisi olup, 1950-55 seneleri arası hariciye nazırlığı yapmıştır ve bu dönemde türkiye'nin nato'ya girişinde rol almıştır.

  1955 sonrası kendi partisine yönelik önemli eleştirilerde bulunmuş, bir süre sonra ise kendi partisinin eski çizgisinde olmadığını söyleyerek demokrat parti'den ayrılan muhaliflerin kurduğu, daha sonra chp ile birleşecek olan hürriyet fırkası'na geçiş yapmıştır.
 2. tipik karaktersiz üniversite hocası.

  istanbul üniversitesi'nde bir asistan kadrosu bostur. köprülü 4-5 öğrencisine bu kadroyu vaad ederek garibanlari epey somurmus. bunlardan ikisi abdülkadir karahan ve abdulbaki golpinarli'dir. çok yetenekli ve kültürlü bu öğrencileri türlü türlü araştırmaya gönderip yayim sırasında hiçbirinin adını zikretmez.

  öğrenciler kullanıldıklarını epey geç fark ederler. geç de olsa üniversiteda kadro bulurlar, diğer öğrenciler kimdi hatırlamıyorum fakat yukarıda isimlerini saydıklarım muteber birer profesör olur.