1. karanlık ortamlarda ve sıcak bir banyodan sonra daha fazla salgılandığı söylenen sağlıklı yaşam için çok önemli hormon. melatonin için vişne, lahana, badem, fındık, yer fıstığı, kızılcık, papatya çayı, anason-rezene çayı, soya fasulyesi, ton balığı yememiz gerekiyormuş efenim. ayrıca papatya çayı, muz, yulaf ezmesi, keten tohumu ve kefir'in serotonin salgılanmasına yardımcı olarak depresyona iyi geldiği rivayet edilir.
  2. melatonin pineal bezde üretilen endojen bir nörohormondur.

    ilaç daha doğrusu otc olarak da bulunur. uyku bozukluğu olanların uyku döngüsünü düzenlemek için kullanılır. melatonini akşam saatlerinde endojen melatonin seviyesi artmaya başlamadan önce kullanmak gerekir.

    uyku düzensizliklerinde kullanılan ilaç formunda kontaminasyon riski nedeniyle hayvansal kaynaklı olanları tercih etmemek gerekir.
  3. hayat kalitesini artıran hormon, sanırım doğal yollardan vücut gece 11 ile 04 arası uyurken salgilaniyor sadece. ayrıca aşk acısi ceken insanların vücutlari salgılamaya pek müsait olmadığı için uykusuz gecelerin oluşmasına vesile olabilir.