• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
memento - christopher nolan
leonard shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. başarılı bir iş adamı görüntüsündedir... ancak leonard'ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. şüpheleri polis tarafından dikkate alınmayan leonard'ın yaşamındaki tek mücadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. katili belirlemesinde ise büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. leonard'ın nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. "kaza" oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.


 1. ana karakterimiz tıptaki adıyla anterograde amnesia hastasıdır yani yeni hafılar oluşturamıyor, hasar almadan önceki anılarını, yaşadağı hatırlıyor.

  dikkatla izlenmesi gereken muhteşem senaryo ve kurgu ile tam bir başyapıttır bana göre. (bkz: tekrar tekrar izlenen filmler)

  bir kez izlemenin yeterli olmayacağını düşündüğüm filmlerden biridir, ters kurgusu ile ilk başkta ne olduğunu anlayamacağınız, sonunda tüm parçaları birleştirerek filmin başına hatırlamaya çalışacağınız müthiş bir christopher nolan filmi.

  ghajini bu filmden esinlenerek yapılmıştır.
 2. kurgusu ile ilk izlediğimde kendine hayran bırakan film. ne akıllı insanlar var diyorsun, kıskanıyorsun birazcık.
 3. sakin kafayla ve pür dikkat izlenmesi gereken film. yoksa hiç birşey anlamayıp filmi kötüleme gafletinde bulunabilirsiniz, sanal lince uğrarsınız.
 4. internetten izliyordum bunu. önceden uyardılar kronolojik akmıyor diye zaman. iyi dedik açtık. ama farklı bir garip bu film. neyse dedim çıkar birazdan kokusu. ilk partın sonunda ikinci parttan başladığımı anladım.
  bence siz de öyle yapın. daha bir özgün görünüyor film
 5. christopher nolan elinden çıkmadır ve onun şanına yakışır başarıya da sahiptir. büyük filmlerin yapması gerekeni yapmış, hem kurgusal olarak doyurmuş hem de bir ders vermiştir. ayrıca ghajini adında bolywood'dan çıkma bir farklı uyarlaması olduğu söylenebilir. konu olarak birbirine benzeyen bu iki film, bir eserin farklı yorumları gibidir. ghajini ağlatır, memento ise film içerisindeki akıl oyunları ve olayların gelişimi ile sizi şok eder.
 6. spoiler..
  kendine döngülü bir nolan başyapıtı..kendine döngü diyorum,çünkü sondan başlayan bu filmin sonu,aslında ana hikayenin tam ortası,ki bu bir dövmecide bitiyor...bach ın kanonlarını hatırlatıyor bana
 7. filmin akış yönü baştan sona doğru olsa üçüncü sınıf klişe amerikan intikam filmlerinden biri olacak iken, tersine ilerleyen zaman ve müthiş detaylarıyla izleyiciyi içine çeken bir girdaba dönüşen nolan filmi.
  ee
 8. iq sınırlarını zorlar.
 9. insanın beyninin kıvrımları arasına girip zekasını zorlayan film. şu ana kadar 3 kez izledim. bunların ikincisi birincisinin bitmesinin hemen ardındandı. daha ilk izleyişte anladım hayatımın filmlerinden biri olacağını, nitekim öyle de oldu. 3. izleyişte ise hala yeni farkettiğim detaylar vardı. şimdilerde ise 4.ye izleyesim var.