memleketine bok atmak - youreads 1. memleket boksa, bok oldugunu soylediginde bok atmış olmazsin.

  keske biz bok atiyor olsak, gerçekler bunlar.
 2. memleketin gidişatı insanların distopyalar üretmesinin önüne geçebilecek mahiyette değil maalesef.

  "memleketine bok atmak" diye başlık açıp "bizim insanımıza ait bir özellik..." şeklinde yoruma girmek de gerçekten bir üstün zekâ ve incelikli üslup örneği, zira bir başlığı açarken eleştirilen durumu uygulamalı olarak göstermek herkesin yapabileceği bir şey değil ^:(!)^
 3. bok atıldığı falan yok.
  bunu yaptığını iddia ettiğiniz kişilerin de hoşuna gitmiyor durumun böyle olması.
  insanların yüzüne vurmuş görgüsüzlükleri, cehaletleri...
  değil beraber yaşamak onları görmeye tahammülüm yok.
  yoksa memleketin denizi, ağacı, ormanı, yeşil alanı, parkı, bahçesi... tertemiz, mükemmel (!) bayılıyorum ya
  parov
 4. bu topraklarda doğmuş olmamda iradi hiçbir katkım, müdahalem bulunmadığı gibi istek de belirtmedim. anne ve babamı ben seçmedim. hatta kimliğimde yazan hiçbir nitelikte katkım bulunmamaktadır.

  milliyetçiliği, ulusal kimliği ve bu değerlerin dallanıp budaklanmasıyla oluşan bayrak gibi özneleri benliğimde pek erittiğim söylenemez. bunlar bana üç dört asırlık ideolojilerin getirdiği sonuçlar gibi geliyor. etnisiteden ötesini görmekte neden bu kadar zorlanıyoruz?

  toprağımızı, kültürümüzü, ananelerimizi seviyoruz tabii ki fakat bu sevgimizi kuşatan değerler milliyetçilik veya ulustan öte olmalı değil midir? insan bazlı düşünemez miyiz?

  düzen böyle evet, bunu görmek için ülke sınırlarının hangi kıstaslara göre çizilmiş olduğuna bakmak yeterli. ümit ediyorum ki bir zaman gelecek ve düzenin içinde savrulanların haricinde, milliyetçiliği hayat gayesi edinen insanların nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğunu anlayabilmek adına araştırmalar yapılacak.

  başlığın ilk girdisine binaen şunu da yazmak gerek belki de; birileri bu topraklara gelip bayrağı indirmeye kalktığında müdafaada bulunmamı sağlayacak temel moral haksızlık karşısında durmak bunun yanı sıra ailemi, dostlarımı kısacası sevdiklerimi korumak olucaktır.

  eğer böyle olmazsa dünyanın herhangi bir yerinde yapılan zulme karşı konması gereken tepki ''mezhep, ırk, milliyet'' gibi filtrelerden geçmeyi başaramaz. insanlar ölür ve siz sadece izlersiniz. günümüzde olduğu gibi.

  edit: imla
 5. bok dediğin gübredir, iyi gelir
 6. vatandaşıma vatanımı kötülerim iyiyse de kötüyse de. daha iyi olmasını sağlayabilmek için. sürekli bir gelişimde olmasını sağlamak için. muasır medeniyet dediğimiz medeniyetlerin bizi örnek almalarını sağlamak için (bkz: kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesi) en üstten en altına kadar eleştirme hakkım var ağrına gitse de. güzel ülkemi seviyorum, ülkemde olanları, yaşananları sevmiyorum. umarım şartlar değişir ya da son çare temell giderim. merak da etme, eğitim görmüş, kendini geliştirmiş insana kimse köpek çekemez. türkiye'deki gibi bilgisayar kullanabiliyor diye insan kovmaya kalkarsan sonucuna katlanırsın bence orada.

  buraya kadar yanlışlarını söyledim gelelim haklı olduğun kısıma; itse de bizim itimiz diye bir laf vardır. uluslararası alanda nolursa olsun vatandaşı olduğum ülkenin arkasındayım bi insanlık suçu işlenmediyse. ben kötülerim, başkasına kötületmem. %95 haksız olsak %5 haklı olduğumuz kısımdan bahsederim.

  lakin kaçırdığın nokta şu, sen bu insanları en kaba şekilden ülkenden kovuyosun. sonra bu insanlara " okuyanlar dönmüyor, eğitim - bilim gelişmiyor, üretim yok, gavurlaştı bunlar! " diye ağlıyorsun. seviyoruz ulan biz bu ülkeyi. ne idüğü belirsiz insanlar sürekli bizi kovmaya kalksa bile. sevmeye çalışıyoruz sevilmeyecek halini bile.

  ülkeye laf söylememizin sebebi bu zihniyettir zaten, bi de bizim açımızdan bak istedim.
  kuz
 7. bizim insanimiza ait bir ozellik oldugunu zannediyorum.

  bu gencler mi benim bayragimi koruyacak? "nefret ediyorum bu ulkeden" deyip sorunlarin cozulmesinde rol almayip "gidecegim buralardan" diyenlere mi emanet edecegim canim ulkemi?

  madem bu kadar sorun var memlekette oku adam ol da yönetime sen katıl. sen adam et ulkeni. ama yooook, bok atip kacmak kolay.

  bi de kacacak paran olsa...

  biliyo musun, insalllah cok paran olur da bu ulkeden s*ktir olup gidersin. senin gibi vatanini cool olcam diye satanlara ihtiyaci yok ulkemizin. git de gor sana nasil kopek cekeceklerini. hasret kal mamleketine de gururun el vermesin doneme insallah.