memorias del subdesarrollo - tomas gutierrez alea - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
memorias del subdesarrollo - tomas gutierrez alea
kübalı burjuva sınıfının mensuplarından biri sayılabilecek sergio, devrimden sonra arkadaşlarının ülkeden gidişi ve karısının onu terkedip miami'ye taşınmasının ardından tek başına kalır. onlarla birlikte ülkeden gitmez. sergio, 1959 devriminin ardından fulgencio batista'nın düşmesiyle birlikte ülkede yaşanan değişimi birebir gözlemlemeye ve yaşamaya devam edecektir. edmundo desnoes'in romanından beyaz perdeye uyarlanan ve tomás gutiérrez alea'nın yönetmenliğini üstlendiği film, küba'da yaşanan sosyal değişimlerin karmaşık doğasını gözler önüne seriyor.


 1. azgelişmişliğin anıları ismiyle türkçeye çevrilmiş, çok iyi, çok şahane bir film.

  batista'nın devrilmesinin ardından, küba'da gelişen sosyalist düzenin içinde, topluma, arkadaşlarına, ailesine ve en sonunda kendine yabancılaşmış burjuva sayılabilecek sergio'nun hikayesini izliyoruz.

  devrime olan inancı yer yer entelektüel olarak çevresine karşı sadece kelimelerde hayat bulsa bile, sergio'nun asıl hissiyatının hiçbir şeye önem vermeyişi olduğunu görüyoruz. bunun adım adım keşfedilme sürecinin ise neredeyse hayal kırıklığı bile yaratmadığını, sadece sergio'nun bu zihin boşluğunda gittikçe onu daha fazla tüketerek yorulmasına sebebiyet verdiğini fark ediyoruz.
  sergio'nun konumu kendini nispeten balkona kurduğu dürbünden belli ediyor. o bir gözlemci. fakat her gözleyen gibi, isteyerek ya da istemeyerek gözlediğinin, bu durumda ada'nın, dışında kalmış biri.

  68 yapımı, siyah beyaz, ağır ağır ilerleyen bu yapımı tavsiye ederim.