mercimek çorbası - youreads 1. sarı veya kırmızı mercimek kullanılarak yapılan, tam gece bu vakitlerde hafif soğuk havalarda içmelik ımm leziz çorbamız. tavuk suyu ile bol soğan kullanılarak yapılmış olması tercih edilir. üstüne de a bele tereyağlı salça yakıyorsun, bir de limon sıkıyorsun ımh. sıcak sıcak boğazdan aşağı inişi, o üstündeki dumanı. anlayamazsınız.
 2. yesil olani kolay erimediginden eristeli ve taneli olarak servis edilir. suzulmez yani.
 3. kışın yaklaştığı, sonbaharın daha da hissedildiği bu zamanlarda içimizi ısıtan, her gün yense bıkılmayacak lezzet. kimyon olmazsa olmaz. ^:bence^

  sarı ve kırmızı mercimeği farklı yapıyorum ben. sarı olanında biraz unu kavurup sonra mercimeği ekleyip suyunu ayarlayıp çırpmaya başlıyorum ve süzmüyorum genelde. pek hoş gelmiyor tadı bana öyle. en son tereyağ yakıp gezdirmek yetiyor.

  kırmızı olanında ise soğanı irice doğrayıp kavuruyorum. biraz un ve salça, hatta bazen havuç ve kereviz sapı ekleyip piştikten sonra blenderdan geçiriyorum. tatları farklı olsa da her halleriyle güzeller.

  yeşil olanından tabule yapılıyormuş, yeni keşfettim.
 4. bizim oranin kara mercimek çorbasi..gözümde tüttü bi an.içinde eriste ve kocaman kemikler. uzerine yakilan nanenin kokusu.

  artik anne de yok, kara mercimek çorbasi da..salt bi ağri, kesintisiz..
  zahle