meritokrasi - youreads 1. aklı ve aklın yarattığı -doğuştan olsun olmasın- yetenekleri, bunların yanı sıra çabayı hiyerarşisindeki yükselişinin gerekçesi kabul eden, meritokrat bireylerin bu olgular esasında içerisinde yükselebildiği topluluk düzeni.

  meritokrasi'ye göre bir işi, o işi en iyi yapacak olanlar yapmalıdır. bunun için torpili ve kayırmayı en ağır şekilde reddeden meritokratik düzen, güncelliğini koruma konusunda kararlı duruş sergilemek zorundadır.

  buna göre x mesleğinde çok başarılı olmanız, 30 yıl sonra hala o meslekte ilk günkü bilgilerinizle durmanıza açıklayıcı bir sebep olamaz. bu yüzden güncel bilgilere ve çağa ayak uydurup kendinizi geliştirmek zorundasınızdır. aksi takdirde sizden daha iyi olanlar yerinize geçecektir. buna göre meritokrat toplumlarda bireyler sürekli olarak gelişim göstermektedir.

  bu "gelişmek zorunda oldukları" anlayışı yaratan bir tehdit unsuru olarak görülmemelidir. çünkü yeni gelen daha iyilere yerini kaptırmanın ayıpsanacak tarafı yoktur. zaten bu düzende kaybedenler tamamen 'sıfır' çizgisine düşmezler, bir alt kademeye gerilerler.

  == ben ==
  ayrıca meritokrasi, instela'da (eski adıyla itüsözlük) ve youreads.net'te, bunların yanı sıra bazı sosyal topluluk hesaplarımda kullandığım nickname'im. eksisözlük'teki nicknameim bu değil.