1. buradaki ilk entrymde biraz sitem edeceğim sözlüktür.

  meta sözlüğe 15 ay kadar yazdım. 15 nisan 2015'ten bu yana... o sürede güzel insanlar güzel hatıralar topladım. hatta süre zarfını dikkate alırsak insanlar 2-3 yıl öncesine kadar o kadar sürede askerlik yapıyorlardı... karşılığında bize denilen bir sabah vakti sözlüğe girdiğimizde "kapattık arkadaşım" vari bir tavır idi... arayüzünün gayet sade ve başarılı olmasından mütevellit çok sevmiştim orayı. "buralar hep tarla" diye tabir edilecek başlıkları kendimce doldurmaya başlamıştım... şimdi onların hepsi çok açık uçlu cümleler gerekçe gösterilerek ne yazık ki tarih oldu. ha, bi' link vermişler ordan indirin yazdıklarınızı diye; ama o hengame şeklindeki dosyadan o entryleri ayıklayıp buraya yazabileceğimi sanmıyorum. belki 3-5 tanesini taşıyabilirim, bilmiyorum.

  birkaç karar aldım bu süre zarfında ve ülkede yaşananlar mukabilinde; artık kimse ile münakaşaya girecek tarzda entryler girmeyecek ve başlıklara uğramayacağım bile. siyaset, haber, gündem başlıklarından uzak duracağım. okuduğum kitaplardan, dinlediğim şarkılardan, gittiğim tiyatro oyunlarından, oynadığım oyunlardan, izlediğim filmlerden, belki hayatıma dair anılardan, belki ara sıra hukuksal terimlerden ve bisikletten (bisiklet sürüyorum da bu aralar) bahsedeceğim.

  youreads.net'ten beklentim ise, bir gün sabah vakti telefonuma baktığımda meta'daki gibi "pılını pırtını topla" tarzı bir mesaj ile karşılaşmamak. umarım bu laf gerekli yerlere ulaşır.

  merhabalar, soslu fıstık yeniden sizlerle.
 2. beceriksiz, vizyonsuz, egolarina yenik dusen moderatorlerin ve ilgisiz sozluk sahibinin batirmis oldugu sozluk. yaklasik 2 ay once yazmayi birakmistim bu adamlar sayesinde. kapandigini duydum, ister istemez uzuldum. tam da yonetim bicimlerine yakisir bir sekilde kapattilar. vizyonsuzca, beceriksizce... youreads yonetimine tavsiyemdir; her ne kadar kendilerini gizleseler de bu moderator olmaya calisan arkadaslar yarin obur gun moderator kadronuza girmeye calisirsa, kapidan bacadan uzak tutun. mazallah batirmakta ustlerine yok...

  kazandigim tum guzel dostlara selam olsun. bir de girdilerin yedeklerini verdiginiz formatin taaaaaaa ... emegimize yazik emegimize!
 3. youreads ile benzer hedefleri olduğu için ara ara açıyor, hem site özelliklerini hem de sosyal dokusunu inceliyordum. hatta bazı yerlerde, moderasyon açısından aa evet bizde de bu tip işlemler kavgaya dönüşüyor demek ki her yerde aynı deyip kendimi rahatlatıyordum. sevenleri ve belli bi takipçi kitlesi vardı. kapatma kararına saygı duymakla beraber devam etse daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. yine de yalnız değiller iki site yazılım olarak farklı olsa da misyon ve vizyon olarak birbirine benzer. gelenler hoş gelmişler.
  abi
 4. ansizin kapanma karari veren sozluk. yazar kadrosu kaliteliydi, neden boyle bir sey yapti bilmiyorum fakat sorunun bize aciklanan sebepten farkli olduguna emin gibiyim.

  ama sunu da demek istiyorum, kardesim ben sozluge bir emek vermisim. bir takma ad altinda bir karakter olusturmusum ve insanlara bir seyler anlatmisim. tabi oradaki insanlara gore anlatmisim. simdi ben yazdiklarimi buraya tasisam ayni insanlar olmadigi icin, kitle farkli oldugu icin yanlis anlasilacak.

  bir toplulugu kapatmak oyle kolay olmamali. "ben kurdum ben kapatirim" diye bir sey yok. sen kurdun da, biz yazarlar olarak devam ettirdik orayi. yani sevgili meta sozluk kurucusu, sen kurmus olsan bile oradaki yazarlarin emeklerini hice sayamazsin.

  ayrica acilsa bile bir daha asla geri donmeyecegim, ozellikle tseven'in yaptigi projelerin hic birine katilmayi planlamiyorum.
 5. sözlükteyken hoşlanmadığım insanları bile bu başlıkta görünce badilerime ekliyorum. yurtdışında türk bulmak gibi bişey oldu bu başlık.
 6. bir işe başlarken umut olur ya, işin olması çok zor olsa da olur, bunca sözlüğe rağmen evrilmiş internet çağında açılan bu sözlük o umudu barındırıyordu. başlarda amatör bir ruhu vardı. herkes sözlüğü geliştirmek için çabalıyordu. ama bir yandan olmayacak endişesi de vardı o herkeste. belki kurucusu da olmayacağını düşünüyordu baştan. yine de uğraşıldı. öyle bir şeydi meta sözlük. ara ara hareketlendi. iyi yazarlar yazdı ama çoğunlukla durağan bir sözlük oldu. durağan olmasında site özelliklerinin çok yavaş gelişmesi yani hep beta olması da etkili oldu. birçok yazar geldi, gördü ve gitti. sahiplenici moderatörler bile gitti. ekşi'de yazar olamayan amatör bir kitleyle iyi bir sözlük hayali kuruldu hep ama gelen iyi yazarların gitmemesi için hiçbir şey yapılmadı. bu sebeple kendine has bir kitlesi oluştu. ağırlıklı olarak lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan bir nevi arkadaşlık sitesine dönüştü zamanla. trollük yapmaya gelenleri barındırmamak için uğraştılar. ama bu uğraşı da zamanla yerini saçma bir kuralcılığa bıraktı. içerisindeki o küçük kitle, yeni gelen kitle için giderek itici hale gelen bir badici kitleye dönüştü. bol bol şarkı, türkü girdisi girildi. bol bol ansiklopedik bilgi girildi. din ve siyaset tartışması eksik olmadı. komikli içerik yazanlar vardı birkaç tane, (söylemesem içimde kalır bir tanesi çok kötü bir life is drunk çakmasıydı, sevenleri de life is drunk hayranlarının çakması öyle vıcık bir şeydi) bir iki tane tahammül edilebilir kaliteli trolü de vardı ama olmadı, bir türlü o kıvılcım sürdürülemedi. larden'i unutmayayım. larden loughness'ın çeşitli aktiviteleri oldu. o da uğraştı burayı bir aile yapmak, sosyal bir oluşum yapmak için ama o da yetemedi. hatta giderek o da eridi. tam bir sözlük kurdu. ekşi'den soğumuş ve yeni heyecan peşinde koşan larden. ekşi'de sıradan bir yazar olmanın sönüklüğünü, umursanmazlığın izlerini taşıyordu. oysa burada moderatördü. kimi zaman çocuk bakıcısı, kimin zaman animatör oldu, kimi zaman diktatör, kimi zaman babacan. bir süre sonra hevesini aldı ve o da heyecanını kaybetti.
  bana göre sözlüğün gelişmemesinin en önemli etkenlerinden biri aman tadımız bozulmasın ali rıza beyciler. sözlükleri sözlük yapan bilgidir, yazardır ama bir o kadar da tartışmalardır. burada herhangi bir konuda ne zaman tartışma çıksa hemen yatıştırılmaya çalışıldı. moderatörler anında müdahele etti. kendi kendine eğlenen, şarkı, türkü paylaşan badici tayfa hep taş koydu buna. istemedikleri kimselerin üstüne çökerek kaçırdılar sürekli. norveç'te balıkçı sahil kasabası olmak istediler hep. ama metrobüsten norveç resmine bakıp kendini norveç'te sanmaktan öte gidemediler. bu yüzden sol frame değişirken gıcırtı sesleri geldi, paslanmasından kelli. donuk kaldı çoğu zaman. sürekli bilgi girme sıkıcılığı herkesi kaçırdı. sözlüğü bu haliyle kabul edenler yazmaya devam etti.
  son olarak tseven nickli kurucuya gelelim. sitenin gelişiminde çok yavaş kaldı. herkes takır takır site kurarken bu en iyi sözlükler arasına girme hedefi olan sözlük, temel özelliklerin bile çoğunu barındırmadı oldukça uzun bir süre. öte yandan tseven sürekli yazarlardan katkı istedi ama yazarlara hiçbir şey sunmadı. yine de birçok yazar önemli katkı yaptı. sözlüğün gelişimi ile ilgili yazarların görüşlerini dikkate alması belki de o yazarları tutan şeydi. sözlükte birçok kırılma anı oldu. ama kırılma anlarında o da umudunu kaybetti. ve bunu yazarlara yansıttı ve kırılma anlarını bile yazarlar toparladı. kaliteli yazar diye, ekşi'de araba özellikleri yazan yazarı getirdi. son ana kadar yazarlardan emek bekledi ama onca uğraş veren yazarın emeğini çöpe attı gitti sonunda. reklam geliri yoktu. sözlüğün geleceği de parlak değil. darbe olaylarından sonra sözlükte yazılabilecek şeylerden başına bela almak istememiş olabilir bilmiyorum. ama sözlüğü bu haliyle kabullenmiş tayfaya büyük kazık attı. sözlük dünyasından iyi kötü bir meta geçti. geri dönüş olur mu bilmem ama olsa da olmaz.
  21.07.2016 22:38 ~ 31.07.2016 23:23 planoryum.
  (ekşi sözlükten paylaşım)

  sözlüklerin sonu böyle geliyor.
  sidar
 7. bir üzücü darbe daha. tam toparlanırken yenisi. yenisi ve yenisi...
  zannediyorum ki insan kırıla kırıla bitip yok olmuyor.

  çok güzel umutlarla ve tertemiz başlamıştık oysa ki. müthiş insanlar tanıdım.
  umuyorum ki ileride, hani geçmişten bir şey geldiğinde sımsıcak sarılırsınız ya, işte öyle geri gelsin ve sarılalım.

  dinleyen, hayatıma giren herkese teşekkür ederim oradaki.
  meta sözlük saksısına diktiğim tüm yazılarımı, buraya getirip toprağa yerleştireceğim.
  muhakkak dibinde meta sözlük saksısı kalacak.

  iyi ki gelip yazdın larden. benim elim varmadı.
 8. bir youreads olmayan site.
  psk34
 9. üzüldüm.. şaşırdım da. iyi kötü zamanlarım oldu, belki de kötü ayrıldım kendimce. akıbetinin böyle olmasına ama üzüldüm; her şeye rağmen güzel insanlar da tanıdım ben orada hali hazırda hayatımda olan.
 10. ilk günlerinden beri takip ettiğim oluşum. kapanmasıyla beraber benzer bir platform olan youreads'e geçmeyi düşündüm. herkese teşekkür ediyorum.