1. başarılı bir sonuç beklediğimiz direniş. eğer işçiler kendilerine yardım etmezse kimse onlara etmez.
 2. sendika başkanına baksanıza. böyle devlet güdümlü ve yandaş sendikacılar varken patrona gerek bile yok.

  Türk Metal Başkanı Kavlak’tan polis anonsu gibi çağrı: “Provokatörleri ayıklayın, eyleme son verin” metal grevi
 3. klasik türk milleti pisliği. direnişin çıkma sebebi bosch işçilerinin bu amelelerden daha fazla para alması. bahaneye bakar mısın? adamlar "maaşımız düşük" diye direnmiyor. aynı sendikaya mensup ama bosch'ta çalışan diğer işçilerin maaşı bu amelelerden daha yüksek diye direniyor. yani ne diyeyim bilemedim.

  sendikanın tüm işçileri yıllardır eziliyor, işveren yanlısı sendika işçileri sallamıyor peki anladık. sendika dediğin zaten işçilerin oluşturduğu bir oluşum. işçi olmadığı zaman sendika da olmuyor. madem yıllardır işinize gelmiyordu ayrılsaydınız ve başka sendikaya geçseydiniz yahut sendika kursaydınız. ama yook. bunlar pislik insanlar. ya hepsine birden zam yapacaksın ya da hepsini asgari ücretten çalıştıracaksın. başka türlü adam olmazlar.

  100 kişinin çalıştığı yerde bir işçinin yaptığı işin 3 katını yapan adama 3 kat maaş versen bunların hiçbiri "ben de 3 kat iş yapayım 3 kat maaş alayım" diye düşünmez. pislik yapar "biz niye 3 kat maaş almıyoruz?" deyip hem 3 kat maaş alamazlar hem 3 kat maaş alana engel olurlar. somut olayda evet böyle değil durum ama kafa yapısı kesinlikle bu.

  bunlara müstahak. sendikanın siyasi eğilimi olamaz. sen gidip "onlar gomuniz" diye faşist sendikaya üye olursan sonra böyle ağlarsın.
 4. sendikayı işçiler oluşturuyor,sendika işleyişine vakıf olmayan bir yorum.
  örnek olsun aynı sendikalar soma döneminde sonucun kötü olmamasını umma ve düşündüklerinden az ölüm olmasına sevinme tutumundalardı.işçileri yansıtan oluşum hesap sorardı ordaki tüm işçiler hala yoğun olarak terapi görüyorlar az ölüm oldu diye sevinmiyorlar.
  yıllardır aynı kişilerin yönetimde kaldığı bir nevi hanedanlık sistemini andıran bir yapı var sendikalarda ve yönetim değişiklikleri yönetimde olanlar ile diğerleri arasındaki güç farkı nedeniyle mümkün gözükmüyor.sendika başkanları ile patronlar arasındaki sıkı ilişki ve kararların seni de bağlamasıyla işçi örgütü işçi prangası halini alabiliyor.
  1 mayısa temiz hava toprak su sloganıyla katılan hak-iş gibi.
  doğru sendikayı seç başta bilinçli ol demek ütopik girdiğin işyerinde ağırlıklı olan sendikaya üye oluyorsun ve metal işçilerinin direnişinde olduğu gibi sendikadan ayrılmana izin verilmiyor işten çıkarılmakla tehdit ediliyorsun
  3 katı iş yan gelip yatma vb. savları dinlemiyorum dahi.
 5. özellike 80 sonrası sendikacılık anlayışının ne kadar cart sarı olduğunu gösteren hadise. işçilerimizin kulaklarını yalana net bir şekilde kapattığını buradan izleyebilirsiniz.
 6. Mess'in patron leyhine olan tavırları, yasağa rağmen 2 şubat itibari ile greve gitmeye hazırlanan işçilerce kırılmış ve işçiler şartlarını kabul ettirmiştir.

  Birleşik Metal iş'in açıklaması;

  "2 Şubat itibari ile grev uygulama kararını aldığımız ve hükümet tarafından yasaklanan grevimize rağmen bugün yapılan görüşmeler neticesinde üyelerimizi de memnun eden tarihi bir sözleşmeye imza atılmıştır” denilen açıklamada, söz konusu sözleşmenin imzalanmasının, grev yasaklarına rağmen “grev yasağınızı tanımıyoruz diyen metal işçilerinin kazanımıdır" denildi.


  İçeriğe dair;

  İBLAĞ

  Birleşik Metal İş Sendikası’nın bu teklifi MESS tarafından aynen kabul edildi. Buna göre; 31.8.2017 tarihinde saat ücretleri 9 TL’nin altında olan işçilerin ücreti 9 TL’ye iblağ edilecektir (tamamlama).

  KIDEM ZAMMI

  Sözleşmede yer alan kıdem zammı teklifi de MESS tarafından aynen kabul edildi. Buna göre; 01.01.2018 tarihinden itibaren 1 tam yılını doldurmuş herkese, her kıdem yılı için 0,10 TL kıdem zammı uygulanacaktır. Bu uygulama 15 yıl ile yani 1,50 TL ile sınırlandırıldı.

  SEYYANEN ZAM

  Sendika üyesi işçilere, ilk 6 ay için 1,60 TL seyyanen ücret zammı yapılacaktır. Ücret zammı bu üç uygulama ile birlikte %24’lük artışa denk gelmektedir. Bu artış, ortalama ücrette ücret ve ikramiye dahil net 504 TL’lik artışa denk gelmektedir.

  SOSYAL HAKLAR

  Sosyal haklarda %23’lük artış elde edildi.

  YÜRÜRLÜK

  Birleşik Metal’in teklifi doğrultusunda yürürlük dönemi 2 yıllık olarak gerçekleşti.

  TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI

  Sendikanın bu teklifi de işveren örgütü MESS tarafından aynen kabul edildi.

  POSTABAŞILIK TAZMİNATI

  Postabaşılık tazminatı %8 olarak belirlendi.

  ÖLÜM İZNİNDE ARTIŞ

  Sendikamızın teklifi doğrultusunda bir önceki sözleşmede var olan izinlere ek olarak eşin anne ve babasının vefatında üyeye 3 gün ücretli izin alındı.

  Kaynak

  "Zafer değil ama kazanım var."