1. sendika başkanına baksanıza. böyle devlet güdümlü ve yandaş sendikacılar varken patrona gerek bile yok.

  Türk Metal Başkanı Kavlak’tan polis anonsu gibi çağrı: “Provokatörleri ayıklayın, eyleme son verin” metal grevi
 2. özellike 80 sonrası sendikacılık anlayışının ne kadar cart sarı olduğunu gösteren hadise. işçilerimizin kulaklarını yalana net bir şekilde kapattığını buradan izleyebilirsiniz.
 3. Mess'in patron leyhine olan tavırları, yasağa rağmen 2 şubat itibari ile greve gitmeye hazırlanan işçilerce kırılmış ve işçiler şartlarını kabul ettirmiştir.

  Birleşik Metal iş'in açıklaması;

  "2 Şubat itibari ile grev uygulama kararını aldığımız ve hükümet tarafından yasaklanan grevimize rağmen bugün yapılan görüşmeler neticesinde üyelerimizi de memnun eden tarihi bir sözleşmeye imza atılmıştır” denilen açıklamada, söz konusu sözleşmenin imzalanmasının, grev yasaklarına rağmen “grev yasağınızı tanımıyoruz diyen metal işçilerinin kazanımıdır" denildi.


  İçeriğe dair;

  İBLAĞ

  Birleşik Metal İş Sendikası’nın bu teklifi MESS tarafından aynen kabul edildi. Buna göre; 31.8.2017 tarihinde saat ücretleri 9 TL’nin altında olan işçilerin ücreti 9 TL’ye iblağ edilecektir (tamamlama).

  KIDEM ZAMMI

  Sözleşmede yer alan kıdem zammı teklifi de MESS tarafından aynen kabul edildi. Buna göre; 01.01.2018 tarihinden itibaren 1 tam yılını doldurmuş herkese, her kıdem yılı için 0,10 TL kıdem zammı uygulanacaktır. Bu uygulama 15 yıl ile yani 1,50 TL ile sınırlandırıldı.

  SEYYANEN ZAM

  Sendika üyesi işçilere, ilk 6 ay için 1,60 TL seyyanen ücret zammı yapılacaktır. Ücret zammı bu üç uygulama ile birlikte %24’lük artışa denk gelmektedir. Bu artış, ortalama ücrette ücret ve ikramiye dahil net 504 TL’lik artışa denk gelmektedir.

  SOSYAL HAKLAR

  Sosyal haklarda %23’lük artış elde edildi.

  YÜRÜRLÜK

  Birleşik Metal’in teklifi doğrultusunda yürürlük dönemi 2 yıllık olarak gerçekleşti.

  TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI

  Sendikanın bu teklifi de işveren örgütü MESS tarafından aynen kabul edildi.

  POSTABAŞILIK TAZMİNATI

  Postabaşılık tazminatı %8 olarak belirlendi.

  ÖLÜM İZNİNDE ARTIŞ

  Sendikamızın teklifi doğrultusunda bir önceki sözleşmede var olan izinlere ek olarak eşin anne ve babasının vefatında üyeye 3 gün ücretli izin alındı.

  Kaynak

  "Zafer değil ama kazanım var."