michel foucault ve noam chomsky; insan doğası üzerine - youreads

  • youreads puanı (10.00)
  1. michel foucault ve noam chomsky'nin uluslararası felsefeciler projesi'nin (international philosophers project) dördüncü oturumu için kasım 1971 yılında hollanda'da eindhoven teknik üniversitesi'nde bir araya gelerek gerçekleştirdiği, felsefeden politikaya pek çok sorunu "insanın doğası", "adalet", "toplumsal sınıflar", "şiddet" gibi konular üzerinden konuşup tartıştıkları bir video kaydı bu. muhtemelen izlemiş olanınız çoktur. ben de bir süre önce izlemiştim. bugün yeniden denk gelince paylaşayım dedim.

    müthiş bir entelektüel tartışma. ilginç bir yanı da chomsky ingilizce, foucault ise fransızca konuşuyorlar ve herhangi bir tercüman da yok bir dilden diğerine çeviri yapan.

    benim gibi her iki dile bu düzeyde vakıf olmayan faniler için ümid gurbanov çevirmiş sağ olsun.

    ekleme: bu tartışma, tuncay birkan'ın çevirisi ile bgst yayınları tarafından İnsan Doğası İktidara Karşı Adalet (Noam Chomsky ile Michel Foucault Tartışıyor 1971) adıyla basıldı. ancak tartışma sırasında ses tonlarına, jest ve mimiklerine de tanıklığa olanak sağladığı için kendi adıma videosunu yazılı metne tercih ediyorum. sonrasında tartışmanın içeriğini pekiştirmek için metne başvurulabilir.
  2. bilim insanligi ile filozoflugun arasındaki farklari bize gösteren tartismadir, düşünce tarihi ve sosyal bilimler için çok değerlidir.
  3. ben ilk izledigimde kısa bir yerin çevirisi vardı. biraz araştırınca metin haline getirilmiş kısmını bulmuştum. pdf sini indirip okumuştum. internetten bulabilirsiniz. çok foucault'cu olmasam bile -bilmem öyle bir terim var mıdır-, sayfa 55,56,57'yi pasifist ve aynı zamanda tarihsel hafızadan nasibini almamış insanların okumasını isterim. fuko döktürmüştür.