michelangelo etkisi - youreads

  1. michelangelo etkisi ya da michelangelo fenomeni diye adlandırılan durum, çiftlerin birbirlerindeki potansiyeli, birbirlerinin ideal hallerini ortaya çıkarabilme durumudur.

    ismini rönesans dönemi sanatçılarından michelangelo'dan alır. michelangelo, yaptığı heykelleri nasıl bu kadar güzel yaptığını soranlara heykelin aslında mermerin içinde saklı olduğunu, onun heykelleri sadece ortaya çıkardığını söylermiş. fenomen de bunun üzerine şekilleniyor.

    ilişkilere bakıldığında çiftlerin bu cevheri ortaya çıkardığını anlattığı söyleniyor. curiosity diye bir uygulamada okumuştum bunu. daha fazla detay verdiğini hatırlamıyorum. türkçe kaynaklarda fazla bilgi yok. yabancı kaynakları da araştırmadım. o yüzden, şu paragraftan sonra yazdıklarım kendi yorumlarım olacak.

    tamam iyi hoş, cevherlerimizi ortaya çıkaralım da nasıl? içten içe istediklerini yapması için diretelim mi? onu yap, bunu yap diye zorlayalım mı? hayır. önce kendi isteklerimizi onunkilerden ayıralım ve onun da bir birey olduğunun farkına varalım. sonrasında, duruma göre çeşitlilik gösterebilecek şartlar var. bence yapılması gereken, süreç boyunca partnerimizin yanında olduğumuzu belli etmek. destek olmak. katılmadığımız durumlarda düşüncelerimizi güzelce açıklamak. bunları dayatmamak. kendi dediğimize getirmeye çalışmamak. bence michelangelo etkisi bu.