mighty morphin power rangers - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
mighty morphin power rangers
90'ların kült televizyon dizisi power rangers, gizemli bir güç tarafından seçilmiş bir grup gencin yaşadıkları angel grove adlı kasabanın ve dünyanın geri kalanının rita repulsa ve lord zedd önderliğindeki dünya dışı kötü güçler tarafından tehditine karşı verdikleri epik ve fantastik mücadeleyi konu ediniyor.

japonya ve abd ortak yapımı olan serinin 1993-1996 yılları arasında yayımlanan ilk üç sezonu "mighty morphin power rangers" olarak geçer. üçüncü sezonun sonunda "mighty morphin alien rangers" adlı on bölümlük bir mini-seri yayınlanmıştır.

dizinin ana yapımcıları haim saban ile shuki levy ikilisidir. resmî yayıncılık ve tüm kullanım hakları kurguyu hayata geçiren haim saban'ın yapımcılık şirketine ait olduğu için tv & sinema, çizgi roman, video oyunu, oyuncak, hediyelik eşya ve promosyon ürünleri gibi çeşitli alanlarda seriyle ilgili olarak "saban's power rangers" ismi kullanılır.
 1. (bkz: mighty morphin power rangers) 1993-1996 senelerinde dünya genelinde yayınlanmış abd yapımı kült 90'lar dizisidir. mighty morphin, (saban's) power rangers serisinin unutulmaz ilk üç sezonudur ve türkiye'de show tv'de yayınlanmıştır. dördüncü sezon olan power rangers zeo'nun ise bir bölümü yayınlanmış, daha sonraları rtük tarafından diziye yayın yasağı getirilmiştir.

  dizinin unutulmaz jeneriği: mighty morphin power tangers tv show intro

  power rangers'ın esasen bir japon dizisi olduğunu söyleyebiliriz. birleşik amerikalılar, dizinin japon çekimlerini alıp dublajını yapar ve dünyaya abd yapımı olarak sunarlar.

  temelde, kırmızı, pembe, mavi, sarı ve siyah ranger'lar vardır. sonradan, bir tane de yeşil ranger çıkar piyasaya. bu yeşil ranger, ranger üniformasını yıkarken aşırı miktarda beyazlatıcı kullanır. bu sebeple sonradan beyaz ranger olur kendisi ^:swh^

  power ranger'ların, "zord" adını verdikleri robotları vardır. ranger'ların ilk zord'ları tematik olarak dinozor robotlarıydı. devam eden yıllarda bu temanın yerini mitlerde geçen efsanevi yaratıklar ve hayvanlar almıştır. bu robotlar birleşerek "megazord" adı verilen büyük boy 5'li ekonomik robotu meydana getirirler. zira, ranger'lar tarafından sökülüp takılabilme özellikleri vardır.

  power ranger'lar, evrenin ve dünyanın gizli polis teşkilâtıdır. kimlikleri de gizlidir. lâkin, bunları ifşa etmek isteyen iki tane sünepe arkadaş vardır. bu arkadaşları görünce, aklımıza fred çakmaktaş ve barney moloztaş ikilisi gelirdi hep. neyse, her işe burnunu sokar bunlar. dizide, hemen hemen her karakterin başına bir şey gelme olasılığı vardır. lâkin, özel bir güçleri yahut yatenekleri olmamasına rağmen bu ikiliye o kadar badire içersinde hiçbir şey olmaz, efsunludur bunlar.

  power rangers genel merkezinde, büyük bir teknolojik kavanozun içinde sadece kafası görünen "zordon" isimli bir üst akıl vardır. patron odur, işyeri sahibidir.

  o üste, evhamlı bir robot vardır bir de. bu robot, genel merkezin tüm işlerini yapan işçisidir. düşmanla mücadele öncesinde yahut esnasında power ranger'ların işini kolaylaştıracak yönlendirmeleri yapar. diğer zamanlarda ise çamaşır, ütü, temizlik, faturaları yatırma gibi işler onun sorumluluğundadır. bu robotun adı "alpha" dır.

  dizinin dış mihrakı "rita" dır. yaratık koleksiyonu olan bir büyücü kadındır bu rita. yaratıklarını canlandırıp dünyaya gönderir sürekli. kötülerin tarafına sonradan bir de "lord zedd" gelir. lord zedd, rütbe bakımından rita'nın üstündedir, ama dünya'yı ele geçirmek için birlikte çalışırlar.

  ilgili bir video: mighty morphin power rangers in 5 minutes


  ilk üç sezonun ardından 10 bölümlük bir mini-sezonu yayınlanan seri, sonrasında her sene tema değiştirerek devam etmiştir - dizinin tüm sezonlarıyla ilgili bilgiye power ranger wiki adresinden ulaşabilirsiniz - ve hâlen devam etmektedir. son olarak tekrar yapım özelliği taşıyan bir sinema filmi vizyona girdi.

  dizinin websitesi: http://www.powerrangers.com/