migros - youreads 1. 1925 yılında zürih'te tek bir kamyonla temelleri atılmış perakende şirketi.

  gottlieb duttweiler isimli zat, yüklermiş kamyonuna malları ve köy köy gezip satarmış.

  sonra "güzel fikir lan, biz de yapalım" diyenler türemiş ve gottlieb efendi de "restinize rest ulan" demiş ve kendi sattıklarına migros etiketi yapıştırıp satmaya başlamış. tabii köylü de "gottlieb'den başkasından almayız biz" deyince migros büyümüş ve başka kamyonlar da eklenmiş bünyesine.

  sonra işler büyüyünce türk pazarına da girmişler, kendi bankalarını da kurmuşlar... böyle böyle büyümüş bu marka.
 2. etiket ve kasa fiyatı çoğu zaman birbirini tutmayan bakkal. uyarırsınız, reyon görevlisinin işgüzarlığı derler. çözüm odaklı yaklaşım için etiketi söküp münasip bir yere koyması için reyon görevlisini çağırınız.
 3. isviçre'nin en büyük perakende şirketi, en büyük süpermarket zinciri ve en büyük işvereni. ayrıca dünyadaki en büyük kırk perakende şirketinden biridir. türkiye'de faaliyet gösteren ve 1975'e kadar çoğunluk hisselerini elinde tuttuğu migros türk'ün kurucularındandır.
 4. anadolu grubu'nun şark kurnazı bakkalı. kaçtır alışverişe gidiyorum, kuru bakliyattan tutun, dondurulmuş gıdaya kadar etiket fiyatının üstünden en az 1-2 lira arasında fiyat farkı oluyor. ilk olayı yaşadığımda düzgünce etiket ve kasa fiyatı arasında 2 lira fiyat farkı olduğunu belirttim, dilenci muamelesi gördük neyse dedik alıp çıkalım, bir daha gittim yine aynı olay etiket ve kasa arasında fiyat farkı var ses etmedik aldık, bugün gittim etiket ve kasa fiyatı arasında üç lira fiyat farkı var belirttim ve reyon görevlisini çağırıyor reyon görevlisi elinde etiket doğru fiyat diyor, en sonunda ürünün oradaki etiketi kaldırmaya yelteniyor, fotoğraflıyorum ve kasaya gidip ürünü zorla etiket fiyatı üzerinden alıyorum. bir de ilk dediğinizde yalancı muamelesi görüyorsunuz. üçtür üç farklı ürün alıyorum ve etiket ile kasa fiyatı arasında altı lira fark var. bu kadarı tesadüf olamaz, kesinlikle müşteriyi kandırma odaklı çalışıyorlar. normalde girmiyorum, alışveriş yapmıyorum çevredeki diğer marketlerde bulamadığım ürünleri alıyorum.
  alkol reyonundan alışveriş yapmadım ama yapanlara hırsız muamelesi yaptıklarını çok gördüm hemen güvenliği o bolgeye yönlendirme neyse ki şimdi çözüm bulmuşlar alkol reyonuna da kasa kurmuşlar.
  anadolu grubu'nun istanbul bölgesinde çalışan bir arkadaşım bu grubun özellike küçük şeylerle müşteriyi yolma amaçlı çalıştığını ifade etti ve müşteri şikayet ettiğinde de hemen hatamızı telafi edelim diye geri dönüş sağlarlar. ama tahmin ettiğiniz gibi şikayet eden müşteri sayısı düşük.
 5. plastik şişeli akmina sade sodalarını bulabildiğim tek markettir. bu sodanın normal fiyatı 3,45tl'dir ancak haftada bir veya iki haftada bir 2,50tl'ye düşer. henüz bu indirimin mantığını ve zamanlamasını çözemediğim için hep 3,45tl'den alırım ve bünyemde kazıklanma duygusu yaratır. ayrıca indirimler için money club card adında bir market kartları vardır.
 6. memleketteki en pahalı market olmasına rağmen; "bir gün değil her gün ucuz" sloganıyla kendini pazarlayan firma. migros bile ucuz olduğunu iddia ediyorsa, pahalı olan kim? bim yada a101 mi?
 7. sanıldığının aksine aşırı pahalı değil diye düşünüyorum. yani meyve sebze gibi şeylerde elbette semt pazarından pahalıdır fakat migros markalı ürünlerinin bim, a101 gibi marketlerdeki muadillerinden çok farkı yok sanırım. bu şekilde bakıldığında yeşil sermaye marketlere alternatif olması açısından iyidir.
 8. biranın yanına tuzlu fıstık arıyorsanız, migros marka olanını tercih edebilirsiniz; bol, ucuz ve de lezzetlidir.
 9. sanıyorum türkiye'deki en pahalı ve içeriği geniş marketler zinciri. ürünlerini genellikle pahalı markalar oluşturur. arkadan çalan ince caz yada klasik müzik eşliğinde kişilere ortam sevdirilerek daha çok alışveriş yapmaları sağlanır. ülkemizde ailelerin çocuklarını dolaştırmak için bile gittikleri görülmektedir.
 10. bir müddet sonra bu gün gittim. alışveriş alışkanlıklarımı değiştirmeye çalışıyorum. sigara, nescafe ve superfresh pideleri saymazsam zararlı bir şey almadım. yeğenime çokonatımsı bir şey aldım ama çeşit çeşit kuruyemiş, kola, 50cc liklerden, çıtır çerezler ve çeşit çeşit çikolatalar almayınca alışveriş arabası dolmadı bile. tüm bunları neden anlatttığıma gelince, igili bölümlere girmeyince bölgenin en büyük migrosu büyüklük olarak mahalle bakkalından hallice bir yermiş gibi göründü gözüme.

  hala güneş varken bir de yürüyüşe çıkayım bari.