minimalizm - youreads 1. daha çok sanatta, tasarım ve mobilyada ön plana çıkan bir akım olmasına rağmen aslında bir yaşam felsefesini de kapsar. sadeliğin esas alındığı, kişinin kendisine yük oluşturacak ve zamanını alacak bütün fazlalıkların atılmasını esas alır. kesinlikle cimrilik ile karıştırılmaması gerekir. amaç para harcamamak, tasarruf yapmak değildir. az ama kaliteli eşyalar alınmasını, bütün ıvır zıvır eşyaların uzaklaştırılmasını böylelikle bu fazlalıklara ayıracağınız enerji, para ve zamanınızı hobilerinize, kendinizi geliştirmenize ayırmanızı salık veren bir yaşam tarzını gerektirir. (bkz: zen) kültüründen esinlenmiştir.

  nasıl minimalist biri olacağınızı bilmiyorsanız size yardımcı olabilecek bir kaç ipucu vereyim.

  - sahip olduğunuz bütün eşyalarınızın listesini yapın. bu listede sadece yaşamınızı sürdürmeniz için gerçekten gerekli olan eşyaları bulundurun. geriye kalan bütün eşyalarınızı satabilirseniz satın, hediye etmek isterseniz hediye edin veya çöpe atın. ben denedim ve inanılmayacak kadar çok şeyi hayatımdan çıkardım. bunların temizliği, taşınması veya saklanması için ekstra masraflarda bulunma gibi dertlerim sona erdi. örneğin bir türlü atmaya kıyamadığım film ve müzik cdlerimi bilgisayara kopyalayıp gerisini isteyen arkadaşlara verdim. giysilerimden kullanmadıklarımı ve dolabımı işgal eden bütün kıyafetleri sosyal dayanışma vakıflarına gönderdim. kitaplarımdan e-kitap formatında olanları okul kütüphanelerine gönderdim. fotoğraf albümlerimi taradıktan sonra elden çıkardım. en vazgeçemediğim arabamı bile satıp uzun süre arabasız özgürlüğün tadını çıkardım ama çocuk olunca gerçekten büyük bir ihtiyaç olduğu için tekrar almak zorunda kaldım.

  -bu fazlalıkları elemeyi çevrenizdeki insanlara da uygulayın. size yük olan, değerli vaktinizi çalan aslında yapmak istemediğiniz şeyleri yapmanıza neden olan insanlarla ilişkinizi kesin. ne diyeceklerini umursamayın.

  -markete gittiğinizde sadece ihtiyacınız olanı alın. abur cubur almayın. hazırlanması kolay, besleyici ve temizlenmesi kolay yemekler yapın. kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayın.

  - eviniz yoksa almak için uğraşmayın. evet iddialı bir tavsiye olduğunun farkındayım ama ev almak için hazırda paranız yoksa gidip 10 yıllık krediler çekip hayatınızda yapmak isteyeceğiniz onca şeyi ertelemeyin. onun yerine kazandığınız parayı, isteklerinize ve hayallerinize harcayın. daha mutlu olacağınızı göreceksiniz.

  ingilizce biliyorsanız, joshua fields millburn ve ryan nicodemus ' un nasıl minimalist olunacağını açıklayan sitelerini ziyaret edebilirsiniz.