moderasyon göreve - youreads 1. bir çağrı.

  öncelikle herhangi bir başlığın altına sadece moderasyon göreve yazmak muhtemelen başlıkla uyumsuz bir durum yaratacaktır. şikayet amacıyla kullanacaksak diğer yollar var. bunun dışında beğenmediğimiz yorumları eksileyebilir, youser’ları engelleyebiliriz.

  yine de özünde iyi niyetli bir çağrı olduğunu düşünüyorum. tabi bunu yaparken durumu haliyle kendi bakış açımızdan değerlendiriyoruz. buna da çok kızmamak gerekir sanırım.

  youreads’in ilkelerinden biri, herkesin özgürlük kavramına yaklaşımı farklı olacağından kesin kurallar belirlemek zor olmakla birlikte mümkün olduğunca özgür bir platform olmak.

  kimsenin, başta siyasi ve dini görüşleri olmak üzere düşüncelerini kontrol altına almak, yönlendirmek ya da engellemek gibi bir uygulama söz konusu olamaz. yasak kelimesinin kullanımı dahi saçmalık olur. bu görülüyordur muhtemelen.

  tüm bunlar ışığında belli bir düzenin sağlanması gerekliliği de, yukarıdaki hususlar göz ardı edilmemek şartıyla herkesin takdiridir. bunu yaparken zaman zaman anlaşmazlığa düşülebilir, belki hatalar da olacaktır. ^:bunu münferit herhangi bir olay için söylemiyorum^ ne yazık ki ^:aslında neyse ki demeliyiz^, bir insan faktörü söz konusu.
  one
 2. kurallara bilerek veya bilmeyerek aykırı davranan moderatörlere herhangi bir yaptırım söz konusu olup olmadığını merak ettiren başlık. üye kuralları yanında moderatörler için de kurallar varsa bunlar ayrıca yayınlanacak mıdır?

  (bkz: quis custodiet ipsos custodes)
 3. ilk yorumunu göremediğim başlık. ayrıca cinselliğini yeni keşfeden bir bireyseniz burada paylaşmanıza lüzum yok. burası gençlere kitap okumayı sevdirmek amaçlı kurulmuş bir siteydi en son baktığımda. ben değil kurucusu diyor.
 4. bir başlığın altına bkz olarak verdiğiniz zaman, moderasyonun gelip o başlığı hiçbir açıklama yapmadan silmesine yarayan whistleblower serzenişi.