modern insanın en büyük problemi - youreads

 1. doğ büyü oku meslek edin çalış ve öl. afedersiniz ben böyle modernliğin içine tükürürüm.
 2. "mış gibi yaşamak"
 3. sezgi
 4. tatminsiz olması.
 5. sosyal ve duyarlı görüntü verirken ya da bunun için çabalarken fazlasıyla kendisiyle ilgili olması. bu bir problem değil de bu hal fazlasıyla plastik.

  hep bir gizli ajandası olması ve kendi bu durumundan mütevellit diğer insanlara da bunu yakıştırması.

  bu ikisi modern insanın hayatını kendisi için bile fazlasıyla karmaşık hale getiriyor.
 6. modernite öldü, artık post-modernite döneminin insanlarıyız. bir kere artık başlıkta kastedilen içinde yaşadığımız dönem post-moderndir. içinde bulunduğumuz bu dönem ve bu dönemin insanları görünümlerden ibaret, içerik yoksunluğunu fazlasıyla yaşar. zaten insanların belli başlı prestij ve gösteriş öğelerine bu kadar saplanması (araba-ev-cep telefonu) bu yüzdendir. yaşanılan hayatı bunları elde etmek üstüne kurgular. deneyimleme problemi yaşar, sanal hayata saplanmıştır. hayatı çok hızlı yaşadığından, durmaksızın sürekli tüketir. herşeyi. parayı, zamanı, ilişkileri... bu yüzden de hiçbir şeye fazla zaman ayıramamakta, her şey anında, çabucak gerçekleşsin ve tüketeyim diyor. sabrı yok, acelesi var, bir şeylere durmadan yetişmek zorunda. bu neden böyledir diyenler için:

  (bkz: y kuşağı)
 7. bence tek cümleden ibarettir. öyle şiirsel falan da değil. nüfusun artık doğal koşullarda yaşayamayacak kadar artmasıdır.
 8. bence modern insanın en büyük problemi daha da modernleşme.
  nasıl desem, çok eşlilikten lüks hayat kriterine kadar, her geçen gün ahlak kurallarını biraz daha genişletip, adına modernleşme diyoruz, hep daha pahalısını almak için götümüzü yırtıyoruz, limitimiz ve ya bir sınırımız yok bu konuda geçen gün belçika'da menüsünde kedi etinden pişirilmiş yemeklerin bulunduğu bir restoran açıldı mesela oysaki önceleri modernleşme adı altında kedileri eve alıp besliyorduk şimdide yiyecek kadar modern olacak bazıları. modernleşmek kötü bir şey değilde sanırım biz bütün ahlaksızlıklarımızı kullanmak için bu isimi kullanıp yasallaştırmaya çalışıyoruz.
 9. egoist olması.
 10. ayaktakımı hükmü altında kalması. köle ahlakına sıkı sıkıya sarılması.