modern sabahlar - youreads 1. ege kayacan - fahir öğünç - oktay demirci
  1995 yılında kurulan radyo odtü' de öğrenciyken tanışan ege-fahir-oktay, 1999 yılında, birlikte modern sabahlar adlı sabah programını yapmaya başladı. hafta içi her sabah saat 7'den 10'a kadar devam eden modern sabahlar halen radyo odtü' de devam etmekte...
  odtü iktisat mezunu olan ege, odtü matematik mezunu olan fahir, odtü metalurji malzeme mühendisliği mezunu olan oktay, bugüne kadar trt ankara radyosu, trt-fm ve trt 1 televizyonu' nda pek çok radyo ve tv programını beraber hazırlayıp sundular...
 2. ve şimdi 25 haziranda yayın hayatının son bulacağını öğrendim.
  çok üzüldüm yıllarımız onu dinlemekle geçmişti. umarım son anda devam etsin kararı çıkar.
 3. sabah sabah bünyede kahve etkisi yapan; absürt, saykedelik, kafa açıcı bir jeneriğe sahipti. uykusuz proje teslimlerinde kendime geleyim hezeyanıyla verirdim bası, basardım kırbacı; lakin nakaratı, tüm gün iç radyoda bozuk plak gibi döner dururdu.
 4. her programda çalan kendi beste ve seslendirmeleri olan parça:
  biliyorum uykunu alamıyosun
  çünkü yatakta fazla kalamıyosun
  bekliyor dışarıda dünya işleri
  sensiz eksik canavarın dişleri
  hani ufalmasak çarklarda
  ki gezsek oynasak parklarda

  yok ya
  hikaye anlatma bana
  modern sabahlar iyi gelecek sana

  ağzını bi türlü büzemediler
  sırrını hala çözemediler
  karmaşıktır bu işin yapısı
  ardına kadar açık herkese kapısı

  traşta kendini kesen de gelsin
  hayata kompili küsen de gelsin
  hep aynı şeyleri giyen de gelsin
  hergünüm aynı diyen de gelsin
  işinden nefret eden de gelsin
  manitayı bırakıp giden de gelsin
  neşemize neşe katmaya gelsin
  bizimle göbek atmaya gelsin

  günayayayay dın dın dın
  günayayayay dın dın dın
  günayayayay dın dın dın
  günayayayay dın dın dın

  bi saniye
  nerde kalmıştık
  daha iyisi vardır sandın da
  dolaştın efem bandında
  iki dakka dinleyince diğerlerini
  koparmak istedin biyerlerini

  anladın ki hepsi süprüntü hurda
  modern sabahlar taş gibi burda
  hadi katıl artık davet bekleme
  millet koşuyor sen emekleme

  trafikte sıkışıp kalan da gelsin
  fıss diye ortaya salan da gelsin
  okuldan usanıp bezen de gelsin
  evinde donla gezen de gelsin
  eteğine reçel dökülen gelsin
  ceketinin astarı sökülen gelsin
  dertlerini savurmaya gelsin
  yılan gibi kıvırmaya gelsin

  günayayayay dın dın dın
  gunayayayay dinininininin
  günayayayay dın dın dın
  günayayayay dın dın dın

  yürrüü

  aşşşaağadan modern sabahlar
  yukkardan modern sabahlar
  yandan yandan modern sabahlar
  damardan
  modern sabahlar

  ki karakolluk olucaz vallaa

  kaçamazsın artık takıldın oltaya
  zamanı geldi herkes ortaya

  günayayayay dın dın dın
  günayayayay dın dın dın
  günayayayay dın dın dın
  günayayayay dın dın dın

  bi daha mı gelicem dünyaya

  günayayayay dın dın dın
  günayayayay dın dın dın
 5. 14 aralık 2015 tarihi itibariyle, 103.1 radyo odtü'deki yayınlarına uzun zamandır ara verdikten sonra joyturk 106.0 adresinden devam eden fahir-ege-oktay üçlüsünün sabah programı.

  herhangi bir yayın, eser, program ya da benzeri her şey belli bir izleyici, takipçi, kullanıcı kitlesine ulaştıktan sonra her nasılsa her tarafı reklamlarla bezeli bir saçmalıklar yumağı olarak tekrar gerisin geri kitleye sunuluyor. ve ben bu durumdan çok rahatsız olduğum gibi uzun zamandır gayet bakir bir şekilde izlediğim yayını terk etmek zorunda kalıyorum ki teknik olarak benim izlediğim yayın zaten ölmüş oluyor.

  bu durumu kapitalist ya da liberal düzenle açıklamak mümkün. fakat benim anlamadığım insanlar müsaade etmedikçe bu ve bunun gibi durumlar yaşanmayabilir. her şey kolektif. medyada yayınlanan en büyük yalan izleyicinin talep ediyor olmasıdır. "e ama insanlar izlemek istiyor!" yalanı bir süre sonra balonun iyice şişerek patlamasına kadar gidiyor. o zaman kimse yargılamıyor yalnız.

  insanlara ne sunarsanız insanlar onu izlerler. sabahtan akşama kadar bağrış çağrış dolu diziler, reklamlara ve özellikle banka reklamlarına boğulmuş radyo yayınları-efendim radyo da reklamlarla hayatta kalıyor, başka geliri yok-demeyin bana kürekle kovalarım sizi muhtemelen.

  devletin radyosu trt radyoyu dinlemenizi tavsiye ederim. söylediklerimin en güzel örneğidir. elektrik faturamızdan bile para kesilirken her parçanın ardından verilen onar dakikalık reklamların geliri nerelere gidiyor acaba?!

  konu dağılmadan bitireyim; ben yıllardır evden işe gülümseyen suratlarla giden insanların modern sabahlar dinlediğini biliyordum, ben yıllardan sonra sabahları radyo dinlemeye başlamıştım, ben işe giderken banka kredisinin aylık ödemelerini kolayca ödeyebileceğim yalanını dinlemek istemiyorum.

  ben radyo dinlemek istiyorum!
 6. esasen yayında oldukları süre görece uzamasına rağmen, joy turkte olmalarından kaynaklanan saat 7'de yayına başlama, reklamlar ve müzik aralarında program yapmak durumlarından dolayı insanlarda "kısalmış m bunların süreleri ya","bi' yavanlık bi' şey var sanki" vb düşüncelerin oluştuğu efsane mükemmel program.
 7. joy türk'e geçtiğinden beri ankara dışındakiler için daha rahat dinlenebilen radyo programı. `poskest`lerden anladığımız kadarıyla 15 yıldır gerçekten aynısını yapmaya devam ediyorlar.

  (bkz: fahir öğünç örnek veriyor)
 8. ''samimi miyiz?'' demeyeceklerini düşünerek yazıyorum. götleri kalkmasın ama seinfeld benzeri bir program. peki ne açıdan benziyolar seinfeld'e? şu açıdan:

  george'un ruh hastası kişiliğii, jerry'nin hijyen takıntısı, kramer'ın manyaklıkları, `art vandelay`, superman, karl vansen gibi bazı şeyler misal 7. sezondan rastgele bir bölüm izleyen insan için bir şey ifade etmez. hatta diziyi çok komik bile bulmayabilir. en başından izleyince ise art vandalay'in bir saniye lafının geçmesi bile insanı gülümsetir.

  bu adamları uzun zamandır dinleyince işte bunun gibi bir etki oluyor. döneri dalından yemek, bolu'nun oktay'ın hayatındaki önemi, toşbil, ingiliz kraliyet ailesi, portakal suyu, pelerin, odtü otobüsleri, ekler, yoğuşma gibi şeyler yarın herhangi bi kanalda bu adamları dinlemeye başlayacak insanlara bir şey ifade etmez. uzun zamandır takip edenlerse gülümsediler bile ya da gülümsemediler bilmiyorum.