modigliani - mick davis - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
modigliani - mick davis
1919 yılının paris’inde geçen film, pablo picasso’nun baş rakibi amedeo modigliani’nin hayatını konu almaktadır. bir yahudi olan modigliani (andy garcia), katolik jeanne’ye (elsa zylberstein) aşık olur. jeanne, hamile kalır ve dünyaya gelen bebeği, ailesi tarafından uzaklarda bir manastıra yollanır. modigliani ise çocuğunu geri almak için çaresiz bir biçimde para bulmaya çalışmaktadır. birinci olana para ödülü verilen bir resim yarışmasına katılır. tabi ki yakın arkadaşı ve rakibi picasso da (omid djalili) aynı yarışmaya katılmıştır. yarışmanın sonucu, modigliani ve çocuğunun tüm kaderini belirleyecektir.


 1. picasso son nefesinde modigliani'nin ismini fısıldadı....
 2. etkileyici ve baya güzel müziklerle de ruh okşayan filmdir.

  !---- spoiler ----!

  filmde picasso ve modigliani arasında bir ezeli ve ebedi rekabet var gibi görünse de ben aralarında bir aşk gördüm. ne seninle ne sensiz diyerek yıllarca didişen 2 huysuz ihtiyarın aşkı gibi bir aşk. modigliani'nin cenazesinden sonra picasso'nun küçük çocuğu elinden tutup yürümesini de modigliani'nin ruhuna bir dokunuş gibi hissettim.

  !---- spoiler ----!
 3. sanata, sanatçıya doyuran 2004 yapımı film. ünlü ressam modigliani'nin yaşamından oldukça geniş bir zaman dilimini konu ediyor. picasso da bu zaman diliminde azımsanamayacak büyüklükte bir yere sahip.

  yaratılan atmosfer, dönemin ruhu şahane. ünlü ressam modigliani'ye hayat veren andy garcía'ya hayran kalmamak güç. buram buram sanat ve aşk kokan bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. trailer
 4. bir kaç yıl önce youreads'den görüp de izleyeyim dediğim ilk film. açıkçası ancak bu film önerisinden dikkate almaya başladım film istatistiklerini.
  harry n. abrahams tarafından (abraham's books) cep kitapları serisinden basılmış 1964 tarihli modigliani arşivinin linki burada.