mohsen namjoo - youreads 1. iranlı muhalif müzisyen. doğu ve batı ezgilerini sentezleyen, otoriteler tarafından iran'ın bob dylan'ı olarak gösterilen, naif sesli, nev'i şahsına münhasır kişilik. kendisi dinlediğinde alınan keyfin sadece aristokratlara özgü olabileceğini hissettiren gariban. yeni başlayanlar için tronj...
 2. iran'ın bob dylan'ı derler kendisine. ses tonu harikadır. klasik fars şiirinden, yani hâfız'ın, sâdî'nin, molla câmi'nin şiirlerinden harika mısraları notaya döker. geleneğin modernle buluştuğu en nadide örnekleri ortaya koyar. doğuı'nun samimiyetine inanıyorsanız, bu adama da inanacaksınız. dinleyiniz, dinletiniz.
 3. İranlı besteci ve şarkıcı. Farsça'nın şairane tınılarına vakur bir ruh katan bu güzel insan, okuduğu Müzik Okulunu terk edip deneysel müzikle ilgilenmeye başlamıştır. ''setar'' adı verilen küçük telli bir enstrüman çalıyor. bu adam gerçekten dinlenmeye değer.

  youserın tavsiyesi:
  shirin shirinam
  biaban
  zolf bar bad made
  shekveh
  haftat
  ozeus
 4. sesiyle felsefe yapabilen, iran'ın dünyaya sunduğu son nadide canlılardan.

  hakkında girilen entriler içinde en güzel şarkılarından biri olan toranj ın olmaması beni bu girdiyi yazmaya itiyor.
  ufo
 5. ruberu parçası beni benden alan sanatçı. kendisine de parçalarına da bayılıyorum.

  şarkı hakkında tek bildiğim yüz yüze anlamına geldiği. geçen sene ilk keşfettiğim sıradaki internette türkçesini aramış, bulamamış ve okulda hocalara sorma kararı almıştım sonuçta ben almasam da farsça dersi veriliyordu ama haha! koskoca edebiyat fakültesinde farsça bilip de şarkıyı çevirecek tek bir insan yoktu.
 6. dün gece tesadüfen 2016 yılı İran yapımı bir filmde karşıma çıkmış İranlı muhteşem müzisyendir. Filmimiz "Radio Dreams". Türkçe adı ise muhteşem "Metallica'yı Beklerken" Bu isim beni cezbedince izlemeye başladım. Lars Ulrich başrolde ve de bir de ne göreyim Mohsen Namjoo.
  (bkz: http://www.imdb.com/title/tt3990782/)
 7. https://www.youtube.com/watch?v=5DlbHFZQue8
  ''bana yardım etmek isteyen bilgelerin sözlerinden yoruldum
  kasvetliyim(karanlığım), git yarın gel
  daha güzel bir günde gel!''


  aahh bu piyano ile giriş, beni öldürüyor..
  kulaklarımdan damarlarıma, damarlarımdan, kalbime kasvet zerk ediliyor!!

  ulan kasvetliyken gel,
  hava açıkken gel,
  hava parçalı bulutluyken gel....
  gel de ne zaman gelirsen gel!!
  diye geçiriyorum içimden, kafamı da sallayarak...