monkey3 - youreads

 1. az önce gitaristleri boris'ten, nisan 2019'da yeni albümlerinin çıkacağı haberini aldığım, isviçre çıkışlı, harika ötesi grup.

  birkaç gün evvel icarus şarkısı hakkında yazmıştım; o esnada şarkıyı yeniden dinliyordum. ilk yarıdan sonra küçük bir monolog kısmı var, ve belirli bir yere dek söylenilenler anlaşılıyor: "should i stop flying? i'm afraid. i'm afraid, daedalus. my wings are gone" sonra ise şöyle devam ediyor: "i can feel it, my wings are gone. did i reach the sun?" buraya kadar net bir şekilde anlaşılan cümleler, bundan sonra -en azından benim için- anlaşılmaz bir forma bürünüyor. o gün dinleyince yeniden denedim ama olmadı. aklıma düştü, cevap almayı umduğumdan değil ya, grubun resmi sitesindeki iletişim adresine bir e-posta göndermeye karar verdim. abartısız methiyeler düzerek başladığım mesajı, icarus'taki konuşmaların son kısmının ne olduğunu net duyamadığımı söyleyerek ve orada aslında ne dendiğini sorarak bitirdim. aradan birkaç gün geçti. gitaristleri boris bu sabah cevap yazmış! şöyle diyor:

  "... regarding the speach in icarus, it was something improvised during the recording session and i cannot remember what was said, sorry...in live situation we use a sampled speech from the movie 2001: a space odyssey.


  cheers,

  boris/monkey3"


  doğaçlama olduğunu söylemesi, kendi şarkılarında geçen bir kısmı hatırlayamamasını örter mi bilmiyorum -belki kaydettikten sonra hiç dinlememiștir- ama cevap geldiğini görünce koltukta zıpladım bir süre. suratımda saçma sapan bir gülümsemeyle ben de yeniden yazdım. bu defa yakınlarda turneye çıkıp çıkmayacaklarını, çıkarlarsa istanbul'a gelme olasılıklarını sordum. tabi spotify istatistiklerinde 536 dinleyiciyle olsa bile istanbul'un listenin tepesinde olduğunu da ekledim. az önce yine cevap yazarak aynı gün içerisinde ikinci kez beni mutlu etti. bunda da şöyle diyor:

  "we are currently working on a new album, will be release in april 2019, at least, that's what we expect. then of course, we'll start touring again. we wanted to come to istanbul very much but we didn't have a chance before. i hope we'll come this time, thank you for reminding! we'd like to see you there too. and do us a favor. thank all fans in istanbul for us. we're really appreciate."


  gülümsemem ise hala suratımda.