mor


 1. zıtlığın buluşması olarak bilinir. mavinin serinliği batıyı, kırmızının sıcaklığı da doğuyu temsil eder. mor da kırmızı ile mavinin yani doğu ve batının buluşmasıdır. hissettirdiği duyguların karmaşıklığı, akla getirdiği düşüncelerin belirsizliği de buradan gelir. soğuk ve sıcağın iç içe geçmesi, mesafelerin kaybolması, bir nevi uyumsuzluğun içindeki uyum, derinliklerin rengidir.
 2. osmanlı döneminde sadece sultanların kıyafetlerinde kullandıkları renktir. asil renk olarak tabir edilir. zıt rengi sarıya çok yakışır.
  ozumm
 3. zıtlıklar içinde kurulan mükemmel dengedir, amphitrite yorumunda bahsettiği üzere. mor en çok menekşe' ye yakışıyor kanaatimce. bense her yerde ve her şeyde çok seviyorum.

  her tonu ayrı güzel olan bu renk için rahatlatıcı bir etkisi olduğu söylenir. bana göre zerafet timsali bir renk.
 4. depresyon rengi olduğunu okumuştum bir yerde, özellikle kadınlara yönelik sunulan malzemelerin ambalajlarında mor renk kullanılıyor. yapı kredinin vadası buna örnek diye düşünüyorum, alışveriş depresyona en iyi çare olabiliyor. konuyu uzatmak gibi olacak ama passiflora çiçeğinde de mor renkler bulunmakta.
 5. "güneşi içelim mor şafaklar gecesinden"

  ilhan berk