1. the big short filmini yorumlarken finans piyasasını kriz sayesinde daha büyük balıklar avlamayı amaç edindiğini ve 2008 itibarıyla Amerikan sermayederlerının özgürlükçü anlayışı terk edip tam gaz sömürmeye geçtiğini ifade etmeye çalışmıştım.

    bugün dünyanın %1'inin kalan %99'un toplamından daha zengin olduğu belirten bir [null makalede] (aynı makaleye göre 62 kişi 3.6 milyar insanın toplamından daha zengin) figüre 3'e dikkat etmenizi tavsiye ederim. 2000'den 2009' kadar birlikte zenginleşiyor bunlar, mortgage krizi ile birlikte azalıyorlar ve 1-2 yıl sonrasında zenginler zenginleşmeye devam ederken diğer 3.6 milyar insan fakirleşmeye başlıyor ve öylece devam ediyor bugüne kadar grafikteki şaşma çok bariz. bugun 62 kişinin serveti ile 3.6 milyar insanın serveti bu operasyonun ardından eşit seviyeye ulaşabilmiş. şimdi mortgage.krizinin neden ortaya çıktığını konuşurken 8 yıl sonraki sonuca bakmamak saçma olur. sonuc ortada çünkü adamlar bilerek şişirdi bunu,sonra da.patlatıp ganimeti topladılar. bir daha kimse kolay yoldan ev sahibi olamayacak kira ödeyecek, ev sahiplerini de bu kirayı bir şekilde faiz olarak sermaye sahiplerine iade edecek. eski çağlarda kimlerin evi olmazdı? kölelerin dimi.

    dünya ekonomisi ve tarih açısından bu kriz çok önemli bir yer tutuyor bana göre. çünkü artık bankalar - dolayısıyla sermayedarlar fakir halka satacakları yeni kredi türleri keşfettiler. araç kredisi, telefon kredisi, bireysel kredi, kredi kartı, evlilik kredisi, öğrenim kredisi, yurtdışına çıkma kredisi vs. dolayısıyla artık en büyük ve kurtarıcı olan ev kredisini neredeyse kestiler. her kredi yanında sigorta, işletim ücreti, şu ücreti bu parası derken ekstra kaynak yarattı. ve artık %1'lik kesim zenginleşmeye devam ederken kalan kısım fakirleşme sürecine girdi.

    tüm bunlar olup biterken kalan kısım yani biz, devletçi olduk, kuralcı olduk, çalışmayı ve ödemeyi benimsedik. yeni oyuncaklarımızı sevdik sanal sosyalleşmelerle kendimizi avutmayı becerebildik. lüksümüz oldu, yedik içtik, sonra çalıştık ödedik. ama hiçbirimizin evi olmadı.
    abi