1. 12:00'da yaptığı basın açıklamasının tek cümlesi kaldı geriye: "aradaki oy farkı 10 milyon, çaldılar ama o kadar çalmadılar."

  mealen hırsız eve girmiş ama bilgisayarı çalmış, televizyon duruyor deniyor

  oysa asıl soru şu: seçimi 2. tura bırakacak sayıda oy çalındı mı?
  mesela ysk 77,079,540 pusulayı nerelere nasıl zimmetlediğini açıklayabildi mi?

  dahası esas mesele ikisi arasındaki 10 milyon fark değil, diğerine yüzde elliyi geçiren 1 milyondan biraz fazla oy, hatta ve hatta yüzde 52,5 ile seçilmekle yüzde 50,5 ile seçilmek arasındaki psikolojik fark...

  itirazım var, istanbul'un pek mutena diyemeyeceğim bir noktasında bir ilkokulun küçücük bir sırasında yaklaşık 14 saat yerine mıhlanmış, bir oy kaçmasın diye anası ağlamış bir gönüllü gözlemci olarak itirazım var. benim gibi binlerce insana reva değil. yok yere ortalık karışmasın dediğinizde o yok yerleri kaplayan irtica, hırsızlık ve ahlaksızlık oluyor.
  mesut
 2. aday olması durumunda dokunulmazlıklarin kalkmasına hayır diyen bikaç vekilden biri olarak 2. turda hdpliler oyunu verirken daha az tereddüt edecektir.
 3. "kurtler hiç mi dogruyu söylemez" lafi bence alınganlığa yeri olmayan bir cümle. konuşmanın tamamındaki amac " hdp'nin her dediğini yanlış olarak uzerinden bizi yargılayamazsinız , mhp de, hatta akp bile doğruyu söyleyebilir, aynı tarafta yer alabiliriz"dir.

  mart 2015'den beri yaptıklarıyla kürtlerin yüzüne bakabileceklerini sananlar yanılıyor. muharrem ince hala konuşulabilir bir insan olarak 2. tur alternatifinin kötülügünün zekatını bile taşıyamaz. sol bu iki alternatife mecbur mu? degil, onaylamalı mı? tabii ki hayır, fakat önce haramilerin saltanatını bitirmek gerekiyor, bu şarttır, konuşabilmek için şarttır, hdp seçmeni de ayhan bilgen'in dediği gibi politiktir, bu hesabı yapar.
 4. 550 vekil içerisinde gözlemlediğim nadir vatanseverlerden biri, belki 550 içinde anca 10 vekil çıkar gerçek milletvekili, milletin vekili, vatansever.
 5. düşüncelerini çok açık ve net bir şekilde ifade ediyor. adamın ne dediği neyi savunduğu konu hakkındaki fikirleri gayet açık. bu güne kadar hep meydanlarda bağırıp duranlar hangi ideolojilerini hangi çözüm fikirlerini anlatabilmiştir, anca bir ton süleyman demirel vari içi boş laf.
  bu adamın söyledikleri doğrudur, ülkeyi bu yönetmeli demiyorum ama keşke bütün partilerin başında böyle birer adam olsada saçma polamikler egolar içi bos laflar içerisinde boğulmasak.
 6. chp' nin son dakikada sağ gösterip sol vuracağını düşünmeme neden olan olay.

  yoksa haftalardır sır gibi saklanan aday, diğer aday adaylarından birisi olan ilhan kesici tarafından bu şekilde servis edilmezdi kanaatindeyim.
 7. ramazan’da içki içmesi eskiden olsak önemli olurdu ama artık o eşik çoktan aşıldı. insanlar kötü ekonomiden (özellikle dolar ve euro kurundan), baskıdan, hukuksuzluktan, khk’lardan, gözaltılardan davalardan, güvensiz şehirlerden, kontrolsüzce alınan suriyelilerden, her gün yeni bir sorunun baş göstermesinden bıkmış durumda ve azınlık bir dinci kesim dışında artık kimsenin “muharrem ince ramazan’da içki içmiş” diye umursayacağını sanmıyorum.

  insanlar bıktı. geçen referandumda akp + mhp afedersiniz bir taraflarını yırtmalarına rağmen %51 mi ne aldılar.

  bu sefer de %49 alabilirler. bu ihtimal hâlâ güçlü. meral akşener bir yandan bombalıyor, kılıçdaroğlu diğer yandan. muharrem ince de yakında sessizliğini bozacak. şeriat dede^:temel karamollaoğlu^ gizli gizli dincileri akp’den uzaklaştırmaya çalışıyor. selahattin demirtaş da tekrardan enerji göndermeye çalışıyor partisine. özetle erdoğan’a karşı bir sürü cephe açılmış durumda ve erdoğan’n bu sefer herkese yetecek enerjisi yok.

  o yüzden ramazan'da içkiymiş bilmem ne bunlar önemsiz, korkmaya gerek yok. üşenmeden sandığa gidin, akşama kadar oylarınızı takip edin yeter.
 8. muharrem ince chp'nin gosterebilecegi en iyi adaydi, ancak ben konuya bir de farkli acidan yaklasmak istiyorum.

  gun gibi acik ki muharrem ince; kemal kilicdaroglu tarafindan chp'den silinme maksadiyla cumhurbaskanligi seciminde yem edilmeye calisilan bir siyasetci. (cumhurbaskaninin kim oldugu kilicdaroglu'nun umrunda degil, kendisi chp'deki koltugundan gayet memnun ve herhangi bir rakip gormek istemiyor). yalniz muharrem ince de bu durumun gayet farkinda olmali ki kendisini itibarsizlastirip karalama kampanyasini el altindan yurutmesi muhtemel olan kilicdaroglu ekibine daha ilk gunku konusmasinda akp'ye laf soylermis gibi aba altindan sopa gostererek "biz kavga edeceğiz, sana iftira atacağız, seni yıpratacağız, kavga edelim diyorlarsa, daniskasını yaparım, daniskasını" diyerek restini cekti.

  ihtimal vermiyorum ancak, muharrem ince cumhurbaskani secilirse kemal kilicdaroglu'nun chp'nin cumhurbaskani adayini aciklarkenki " gel buraya bakalim muharrem ince" lafini misliyle kilicdaroglu'na yedirecegine eminim.
 9. cumhurbaşkanlığı seçiminden sonraki kurultayda kendisinden çok umutluydum. lakin genel başkanlığı chp nin ayak oyunları ile engellenmiştir. 1000 üzerinde delege var partide. kurultay tarihi 2 hafta sonraya veriliyor. bu kadar kısa surede 1000 kişiye ulaşması, 81 ili gezmesi mümkün değil, iktidara alternatif olacak 90 yıllık atatürk un partisinin kurultayi spor salonu gibi küçücük bir salonda yapılıyor. kılıçdaroğlu taraftarları erkenden gelip salonu dolduruyor, ince taraftarlarına yer bırakmıyorlar. işte koskoca partinin ve türkiyenin kaderi bu ayak oyunlarına göre şekilleniyor malesef. eğer ince genel başkan olsaydı 7 haziran ve 1 kasım seçimleri çok farklı olabilirdi. kılıçdaroğlu ve bahceli yapıştılar iki partiye ne kendileri gidiyor, ne akp yi değiştirebiliyorlar.
 10. chp'nin cumhurbaskani adayi oldu gibi gorunuyor.