• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.91)
mülksüzler - ursula k. le guin
romanım mülksüzler, kendilerine odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor. isimlerini toplumlarının kurucusu olan ododan alıyorlar; odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı.odoculuk anarşizmdir. sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. aşırı sağın sosyal-darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski taocu düşüncede öngörülen, shelley ve kropotkinin, goldmann ve goodmanın geliştirdiği biçimiyle. anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlakî ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır. ursula k. le guin...vermediğiniz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. devrimi satın alamazsınız. devrimi yapamazsınız. devrim olabilirsiniz ancak. devrim ya ruhunuzdadır ya da hiçbir yerde değildir. konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı. (vikitap)


 1. ursula k. leguin'in en ünlü eseri. incelemek isteyenler için faydalı olacağını düşündüğüm şöyle:
  http://faculty.vassar.edu/stillman/docs/Le%20Guin%20bk%20(as%20pub).1.pdf
  (link problem çıkardı parantezli olduğu için, ilgilenen tamamını kopyalasın) (new utopian politics of ursula k leguin's the dispossessed)
  ve 1984 ile beraber bir analiz barındıran şöyle iki pdf önerebilirim.
  bir tane daha kaynak vardı elimde bu ikisinden daha iyi fakat online linkini bulamadım. isteyene bir şekilde ulaştırırım.