1. yazdıklarında ciddi mi eğlenmek için mi yazıyor anlayamadığım youser. kelimeleri genel anlamıyla değil de kendi anlayacağı biçimde kullandığı için yazdıklarını anlamakta zorlanıyorum. başlığı okumadan bir şey çıkarmak mümkün mü içerikten?

  !---- spoiler ----!

  öte yandan bütün varoluş özünde etkin biçimde yorumlayan bir varoluş değil mi? anlama yetisinin en hamarat, en titiz vicdanlı çözümlemesi, kendi kendini sınaması bile karar veremez buna. çünkü bu çözümleme sırasında, anlama yetisi kendisini kendi perspektifinden görmekten kaçınamaz, olsa olsa bu perspektiften görebilir. biz kendi köşemizin çevresine bakamayız. başka ne tür anlama yetilerinin, perspektiflerin olabileceğini bilmek istemek umutsuz bir meraktır. '

  !---- spoiler ----!

  kelimeleri gelişi güzel dizince cümle olacağını düşünüyor sanırım. umarım felsefe alanındaki (özellikle lacan ve saz arkadaşları) yazdıklarını daha sade bir dille anlatır. selam ve dua ile. swh
 2. zamanında ekşi'de yazdığı felsefi konular hakkında uzun ve ağır teknik entryleriyle hatırladığım yazar. buraya gelmiş, hoş gelmiş diyelim.

  bir gece delirip çılgın attığı entrylerin peşinden uçurulmuştu. o anlaşılamamış olmakla hemhal çıldırış halini hatırladıkça hala gülerim, yalan yok..

  şu aralar felsefe kanalının tozunu attırmakla meşgul.

  iflah olmaz derecede felsefe düşkünü olmayanların hayatta anlamayacağı yazılarıyla bilinir.

  eh, bu da bir çeşit trollük, düşünüldüğünde. şimdi ben de kendi uzmanlık alanıma dair, ilgili olmayanların zerre anlamayacağı ileri seviye teknik konularda yazılar döşeyebilirim buraya. bunu çoğumuz yapabilir sanırım. ama kime ne faydası var, muamma.

  kendisinden dileğim, arada da olsa temel düzeyde felsefe hakkında yorumlar paylaşması olur.

  kabul, felsefe özü itibariyle "gafam yanmadan anlat hacı" denebilecek bir alan değil. fakat "felsefeci olmakla", "felsefeye ilgi duymak" arasında bariz bir çizgi var.

  en azından felsefeden bihaber beni gibi okurların da ilgisini çekebilecek temel düzeyde yorumlar paylaşırsa ucundan bucağından yakalayıp yazılarını takip etme şansımız artar diye düşünüyorum.

  nihayetinde güzel adamdır.

  anlamadım ama öyledir herhalde...
 3. bilgi birikimi ve kelime dağarcığına bayıldığıhdjsjdk. pardon, bunu demeyeceğim tabii ki. çünkü bu yazarı ne zaman görsem ya absürt derecede anlaşılmaz felsefi entryler giriyor -ki felsefe okuması da epey yapmış biri olarak yakından uzaktan bu yazarın diliyle alakası yok zaten felsefenin özünün anlamak ve anlamlandırmak olduğunu düşünürsek fail oluyor- ya da işi gücü yokmuş gibi şurada yazan üç beş yazarı yazdıklarıyla eziyor. hababam sınıfı ahmet moduna bağlamak istemiyorum ama size ne be kardeşim? felsefeden hoşlanan yazar, diyelim ben sporla ilgiliyim ve ben ilgiliyim diye her yazar sporla mı yazmak zorunda? nedir bu dayatmacılık. durum böyle olunca da isterse varlığın hakiki özünü bulmuş olsun, isterse atomu parçalamış olsun pek de bir değeri kalmamış oluyor.
 4. bu yazarın yorumlarını okuduktan sonra koca bir "hmm" çekip günlük yaşantıma kaldığı yerden devam ediyorum.
 5. sen üç milyar 750 milyon sen o kadar parayı ne yaptın demek istediğim yazar.

  farklılıklar her zaman güzeldir, seni de bir gün anlayacağım azizim.
 6. niçe'nin dilini dil belleyip, dili dile değdirmeden dil belerten yazar. üşüyoruz.

  böyle buyurdu nietzsche - friedrich wilhelm nietzsche, blm. 5 / syf. 17

  !---- spoiler ----!
  zerdüşt bu sözleri söyledikten sonra yeniden halka baktı ve sustu, “işte oradalar,” dedi yüreğine, “gülüyorlar işte; beni anlamıyorlar, ben bu kulakların dinleyeceği ağız değilim.

  acaba önce kulaklarını mı patlatmalı ki, öğrensinler gözleriyle dinlemeyi? dervişler ve davullar gibi patırtı mı yapmalı? yoksa sadece kekemelere mi inanıyor bunlar?

  gurur duydukları bir şeyleri var. peki ne diyorlar, onları gururlandıran bu şeye? kültür diyorlar buna, kendilerini keçi çobanlarından ayırıyormuş bu.

  bu yüzden hoşlarına gitmiyor kendi ağızlarından ‘aşağılama’ sözcüğünü duymak. ben de onların gururuna hitap ederim öyleyse.
  !---- spoiler ----!
 7. kelime olarak çoklu kişilik bozukluğu sendromu anlamına gelir. youser olarak güzel yazdığını sanan yazılarını beğenmediğim biridir.
 8. dün kendisi hakkında;
  sol frame içindeki themis sendromunun, evet ben themis sendromu diyorum buna, arasına serpiştirdiği yorumla uzun uzun okuyacak bir kaynak bırakmış yazar.

  demiştim.

  gün itibariyle buraya bırakılan uzam başlığındaki tüm yazılanları okumuş ve önerilen yazarları takibe almış birisi olarak bir iki şey söyleyeyim istiyorum buradan. eminim kendisi hakkında bu kadar uzun bir yazı görünce okuyacaktır.

  herhangi bir sözlükte hangi yazarları takip edebileceği hakkında bir fikir elde edebilecek kadar fazla zaman geçiremeyen, girdiğinde ise güzel fikirler okumak isteyenler adına tek bir entry'de toplanmış takip edilesi yazarları buluşturan bir uzam bu uzam. yazılan tüm girdileri heyecanla okudum. fikir güzel, ama fazla kalın kırmızı çizgileri var.

  daha önce bu listeye dahil edilmiş ve bir adet spor kanalına ait bir başlıkta entry girdiği için listeden çıkarılmış bir yazar mevcut orada. sadece spor başlığına yazdığı ve yazabileceği ihtimalini ifade ettiği için bu listeden bir yazar adını çıkarabiliyor olmak fazlasıyla yersiz. hatta, spor kanalına her yazanın sözlüğü kirletiyor olduğunu düşünmek hastalıklı bir düşünce. zira spor kanalında yazıyor olup, bu kanal ile alakalı gayet doyurucu yorumlar okumak da mümkün.

  eğer entelektüellikten kasıt bilim teknik felsefe müzik ve sair ise, her ülkede olduğu gibi bu ülkede de spor bilimleri ile alakalı enstitüler yüksek okullar var bu konuya da entelektüellik çerçevesinde yaklaşılabilir. ve bu konuya holiganizmin dışında yaklaşabilen ve malum sözlüğün malum mottosu doğrultusunda fikirler beyan edebilen yazarlar da mevcut.

  bu açıdan bakınca aslında entelektüel nefes alma uzamı, sadece belirli kesim yazarları tatmin edebilecek uzam olmaktan öteye geçemeyecektir.
 9. eğer isterseniz "iyi ve kötü'nün ötesine geçerek, söylediklerini 'metafizike' edip gerçeği legalize etme yoluna" girebilirsiniz.^:kendi cümlesi^ *

  bunun için size gerekli olan tek şey, (bkz: engelle butonu)
  ulgan
 10. ekşide iken yazdıklarını desteklediğim, burada ise desteklemediğim yazar. yazılarına yönelik eleştiriyi çok uzun zaman sonra yapmayı düşünüyorum.