münih komplosu - wolfgang schorlau - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
münih komplosu - wolfgang schorlau
günümüz siyasi polisiye edebiyatının cesur ve gerçekçi yazarı wolfgang schorlau’dan yine sarsıcı bir “derin devlet” romanı.

hikâye tamamen gerçek bir olaya dayanıyor: 1980’de, münih’te, geleneksel ekim festivali’nde, kalabalığın ortasında bir bomba patlamış, 13 kişi ölmüş, iki yüzden fazlası yaralanmıştı. saldırıyı düzenleyen bir neonazi idi. resmî soruşturma, bunun “münferit” bir
terör eylemi olduğu hükmüne vardı. acaba öyle miydi?

schorlau’nun emekli polis özel dedektifi dengler, yıllar sonra, bu vakanın peşine düşüyor. her zamanki ahbaplarının (bir yıldız falı yazarı meselâ), eski meslektaşlarından bazı namuslu polislerin ve namuslu bir iki politikacının yardımıyla…

soğuk savaş politikasının dehlizlerindeki entrikalar, derin devlet, neonaziler…

“schorlau, sadece kahramanı georg dengler’i değil, okurunu da korku ve dehşete düşüren varsayımlar ve yapılarla uğraşıyor.”
stuttgarter nachrıchten
 1. yazarı alman, ellisinden sonra yazarlığa atılmış. öncesinde özel sektörde çalışıyormuş. muhtemelen ufak tefek şeyler yazıyordur o sıralarda da. şimdi on beş kitabı basılmış. kendisi 67 yaşında.

  hiçbir kitabı henüz ingilizce'ye çevirilmemiş. yazarın ingilizce bir wikipedia sayfası dahi yok - almanca haricinde fransızca ve lehçe giriler var hakkında. türkçe'ye ise üç kitabını çevirmiş iletişim yayınları. türkçe bir wikipedia girisi elbette, yok.

  kitaplarının dokuzu dengler adlı özel dedektifin vakalarını anlatan bir seriyi oluşturuyor. türkçe'ye çevrilen üç kitabı da bu seriden seçilmiş. münih komplosu, serinin beşinci kitabı. diğer çeviriler bu serinin birinci ve sekizinci kitapları.

  !---- spoiler ----!

  türkçe'ye çevrilen kitapların ortak teması neonazi hareketi ile derin devlet arasındaki gizemli ilişkiler. bu kitapta da izi sürülen konu, 1980 yılındaki oktoberfest şenliği sırasında patlatılan bombanın aslında devlet destekli neonaziler tarafından patlatıldığı, hatta bombayı yerleştirenin bizzat devlet görevlileri olduğu, hatta hatta bunun amerikan güdümlü devlet içi bir gizli yapılanma olduğu. yazar kitabın ilerleyen bölümlerinde şüpheleri abd'nin 30-31B nolu saha yönergesi üzerinde yoğunlaştırıyor. bu yönerge, cia'in diğer ülkelerde ne gibi faaliyetler yürütmesi gerektiğine ilişkin bir yol haritası. belgenin ilk kez 1975 senesinde türkiye'de lafı geçmiş. gerçekliği abd resmi kurumları tarafından kabul edilmese de soğuk savaş sırasında avrupa'da gladio adı altında örgütlenen komünizm karşıtı yapıların yediği haltların 90larda ortaya çıkması ile büyük bir acaba sorusu belgenin üzerinde sallanıyor.

  bunlar bizim duymaya yabancı olduğumuz tipte iddialar değil. iddiayı bırak, bunlar türkiye'de defalarca itiraf edilmiş, ispatlanmış şeyler. bu sebeple kitap belli bir sürükleyiciliğe sahip olsa da, bizim topraklardaki okuyucuları avrupa'nın nispeten steril zihinlerine kıyasla pek etkilemiyor diyebilirim. Yine de okunmayacak kitap değil. Aşk bile var içinde.

  !---- spoiler ----!

  Kitabı çevirenin neden iletişim yayınları olduğu da açık. Saik edebiyattan çok politika.

  Kitap ve yazar hakkında bir söyleşi için bkz.