murat belge - youreads

murat belge

Kimdir?

mehmet murat kadri belge (d. 16 mart 1943, ankara), türk yazar, çevirmen, siyasi aktivist ve akademisyen. sanatçı hale soygazi'nin eşidir.

ankara'da, işadamı ve demokrat parti milletvekili burhan asaf belge'nin oğlu olarak doğdu. yazar yakup kadri karaosmanoğlu'nun yeğenidir.[2] nişantaşı'nda high school'da yatılı öğrenim gördü ve afs ile amerika'da massachusetts eyaletine değişim öğrencisi olarak gitti. 1966'da istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi'nin ingiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. asistanlık ve doktorasını aynı bölümde yapmıştır. tezi marksist düşünür christopher caudwell üzerinedir. aynı dönemde william faulkner ve james joyce çevirilerini yaptı.

12 mart döneminde iki yıl cezaevinde kaldı. bu dönemde veli küçük'ün ziverbey köşkünde kendisine işkence yaptığını söylemiştir. .[3] 1974 yılında üniversiteye döndü. berna moran, mina urgan ve akşit göktürk ile aynı üniversite ortamında yetişmiştir. 1970'de halkın dostları, 1975'de birikim dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. bu dergilerde sosyalist teori ve siyasete ilişkin yazılar yazdı. fransız düşünürü althusser’in görüşlerini savundu. 1980'de doçent oldu. 1981'de yök yasasının çıkmasından sonra üniversiteden ayrıldı. demokrat ve cumhuriyet gazetelerinde yazılar yazdı. 1983'te yeni gündem dergisinin ve iletişim yayınları'nın genel yayın yönetmenliğini üstlendi. yeni gündem dergisinde bir dönem sadık özben takma adıyla mizah yazıları yazdı.

ilerleyen yıllarda istanbul'un tarihi bölgelerinde, boğaziçi'nde düzenlediği kültür turlarıyla tanındı; yemek ve mutfak kültürü ve gezilerine ilişkin kitaplar, bir gezi rehberi ve popüler tarih kitaplarına imzasını attı. istanbul bilgi üniversitesi'nde türkiye'nin ilk karşılaştırmalı edebiyat bölümünün bölüm başkanlığını kurulduğu yıl olan 1996'dan beri sürdürmekte ve bölümde edebiyat dersleri vermeye devam etmektedir. 24 mayıs 2008'e kadar köşe yazılarını sürdürdüğü radikal gazetesinden ayrılıp, taraf gazetesinde yazmaya başladı. açık radyo'da ve ntv'de yayınlanan gerçek orada bir yerde programlarında yer aldı. helsinki yurttaşlar derneği'nin aktif üyelerinden biridir. halen taraf gazetesinde yazarlık yapmaktadır.


  1. ugo
  2. abd ordusu içinde örgütlenmiş scientology tarikatı mensupları tarafından bir gece ansızın parlamento binası bombalanırsa, manhattan köprüsüne çıkan sivil protestocular tank ve tüfeklerle vurulursa ve ülke genelinde yüzlerce ölüme sebep olunursa abd hükumetinin darbeyi bastırması ertesinde devlet kademelerinde nasıl önlemler alacağını ve insan hakları konusunda sicili malum abd polisinin darbeci askerlere nasıl davranacağını yarınki yazısında irdelerse çok memnun olacağım yazar ve düşünür.