murat ilkan - youreads  1. sahnede bir gimli sempatisi yaratan adam. naif bir müzik emekçisidir. telaffuzu iyi olmamasına rağmen çalışıp ingilizce şarkı okumayı başarmıştır. saygıyı hak etmektedir, var olsun.

    kendisi gibi doğa için çal 6'da yer alan davulcu kardeşi için (bkz: aykan ilkan)
  2. ms (multiple skleroz) hastası olduğundan, tempoya ayak uydurmada sorun yaşayacağını düşünüp pentagramdan ayrılmıştır. daha sonra solo albüm hazırlığındaydı ama çıktı mı albüm bilmiyorum.
  3. solo albümü fanusu 2013 yılında çıkarmış bu toprakların çıkardığı en iyi heavy/progresif metal solisti desek yanlış olmaz kendisi için.albümündeki şarkılar cidden üzerinde uzun uzun uğraşılmış eserler,üstad kendine güzel bir ekip toplamış,zaten kardeşi aykan ilkan davulları çalmıştı.gitarist erdem karaman'a değinmeden olmaz.soloları cidden güzel.albümde dream theater,queensryche,fates warning,savatage gibi progresif metal gruplarına selam çakılmış.özellikle klavye melodileri müthiş.albüm,bu ülkede çıkan nadir güzel işlerden birisi.tek dezavantajı sürenin kısa olması.onun haricinde canavar gibi albümdür... ^:swh^

    kendisine geçmiş olsun dileklerimizi tekrar iletiyoruz,umarım sağlığı sıhhati iyidir...