murder on the orient express - sidney lumet - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
murder on the orient express - sidney lumet
istanbul'da boğaz manzarası ile başlar film. istanbul'dan hareket edecek doğu ekspresine binmek üzere çeşitli avrupalı yolcular istanbul sokaklarında telaş içerisindedirler. tren müdürünün dediğine göre sanki bütün dünya trene binmek için o günü seçmişlerdir, çünkü trene son anda binmek isteyen dünyaca ünlü özel dedektif poirot'a zorlukla yer bulunur. ve tren istanbul'dan son durağı londra'ya doğru hareket eder, fakat bu yolculuk biraz gergin ve beklenenden uzun sürecektir. çünkü bir gece yolculardan biri öldürülür ve yoğun kar fırtınası nedeniyle tren yolda kalır. yardım ekibi yolu açana kadar dedektif poirot bu gizemli cinayeti çözmelidir.
 1. (bkz: murder on the orient express - agatha christie) kitabının ilk film uyarlaması, 1974 yapımı. hem artıları hem de eksileri olan bir film. gösterildiği sıra ile ilerleyip önce eksileri sonra artıları yazayım ben de.

  ilk sahnelerdeki istanbul tasviri gerçekçilikten çok ama çok uzak, tam bir oryantalist bakışın ürünü, kitaptaki gibi bir anlatım da değil. palmiyeler arasında fesli çalgıcılar, trene binmeye çalışan yolculardan para dilenen, seyyar satıcılık yapan son derece karikatürize tiplemeler, arap görünümlü hamallar ve koyun sürüleri arasında ilerleyen son derece steril avrupalılar. türk yemeklerine burun kıvıran, kahvesini beğenmeyip saksıya döken poirot...hadi ordan!

  bu can sıkıcı açılıştan sonra ise dar bir mekanda, bol diyaloğa dayalı olması nedeniyle bence sinemaya uyarlanması oldukça zor olan bir eserin iyi bir uyarlamasını izliyoruz. bunu da sanırım ancak sidney lumet gibi bir yönetmen başarabilirdi, ki öyle de olmuş.

  filmin yeni bir çekimi (bkz: murder on the orient express - kenneth branagh) yakında vizyona girecek. kenneth branagh yönetmen olarak sidney lumet'in başarısını yakalayabilecek mi göreceğiz. poirot olarak ise albert finney bu uyarlamada oldukça başarılı, onun üzerine çıkabileceği şüpheli.

  ps: filmde nubar terziyan da var :)
  mesut