• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
musap - ilker şaguj
160. kilometre genç şairleri tanıtmaya devam ediyor: musap, 1989 doğumlu ilker şaguj’un ilk kitabı. şaguj, 6 yaşındayken türkçe rap’in, 10 yaşındayken ekşi sözlük’ün, 18 yaşındayken facebook’un başladığı bir dünyada büyüyor. böyle bir kuşağın zeki ve yaramaz bir şairi ilker şaguj. yoğun öfkesini alaycı tavrından hiç vazgeçmeden, çok bilmişlik yapmadan eğlenerek ortaya koyuyor: balgamla otuz bir çekiyor, sonra oyuncakçıdan karnına basınca “bülent ersoy’un altı tane vinci var” diyen canlı bir zebra alıyor, sonra bıyığına ruj sürüyor. ilker şaguj’un enerjisini selamlıyoruz.


 1. Başına bir kötülük, felaket gelmiş olan; hastalığa yakalanmış, tutulmuş, uğramış anlamlarına gelir. Kitap için güzel bi isim seçmiş Şaguj.

  "Yoldan çıkanların, yola gelmek istemeyenlerin, travmalarına faça atanların, gırgırı gargarayı, erotik furyayı, çizgi filmleri, şıkır şıkır mahmure’yi, alaycı tavrı, gündelikten bir curcuna ile geçip gitmeyi, tekdüzeyi aşan söylemleri, argoyu… sevenlerin ilgilenebileceği bir ilk kitap. Gülünç durumlardan trajikomik hâllere oradan palyaçoluk terk bir jonglöre uzanan caka şiirler. Parmak aralarından keskin bıçakların değil çuvaldızların fırladığı bir Wolverine bu kitap. Hayâl kurmaktan kendini alamayanların, bir karmaşanın içinde başını ellerinin arasına alıp etrafı izleyenlerin, hırtlık peşinde koşanların, eğlenceyi kendi başınalığına göre tasarlayanların. Öfke, nefret ve dehşetin kara komedisine bakmak isteyenler sizler de buraya." (bkz: https://ilkersaguj.wordpress.com/2019/10/08/siir-sikici-diyenler-aman-dikkat/)
 2. ben köleyim musap karnımda
  şaplağı yediğim doktorla aram hâlâ bozuk
  telesekreterle bozuşamayanlardanım
  etkili bir yardım çağrısı bulmak yorucu ve güç
  çünkü biliyorum imdat başın sıkışınca sadece o an yarar sağlıyor
  bu menisküsle topu karşı takımın köşesinde
  daha ne kadar saklarım bilmiyorum
  ribaunt almak ne demek ya rimbaud
  guguk kuşu pek idmanlı
  ✰✰ ✰ ✰✰✰
  fotoşop ruhu işlemiyor
  flaş da entelektüel aydınlık ya
  fiske tetikleyici oysa hiç erotik değil karı
  jet hızıyla ışık hızı imam nikahlı ha
  en kötü günümü cardunuma yedirdim oh
  aslan terbiyecisinin de ağzına biber sürülmüştür
  beni arkamdan konuşarak sevmene sevinirim
  ama toplumdan sızdırılmış süreklilikten bıktım
  işim gücüm hesap makinesinden aynştayn yaratmaya çalışmak
  (...)

  (bkz: süper kahır aman) şiiri.
 3. "günümüz şairlerinden en çok ilker şaguj´a saygı duyuyorum adam mükemmel dalga geçiyor ve klişeden kilometrelerce uzak musap harika bir kitap etkisinden uzun süre çıkmadım.160.kilometrenin en başarılı kitabı musap bence" (bkz: musap)