1. bugün ölüm yıldönümü olan büyük yorumcu.

  müslüm baba yorumcudur her şeyden çok, ve eşi benzeri de gelmemiştir. türkülerinden, uzun havalarından, türk sanat müziğinden arabeskine kadar her söylediğini hakkıyla yüreğiyle söylemiş bir sanatçıdır. insanların yüreğinin ta derinine dokunan nadir sanatçılardan biridir.

  kaç nesil geldi geçti onun şarkılarıyla, bizim büyüklerimiz de dinledi, biz de dinledik küçüklerimiz de dinledi. durmak bilmedi o sevgi.

  tam iki yıldır yastadır müslüm gürses sevenleri. http://www.muslumcu.com/

  huzur içinde yatsın. şarkıları yaşatsın her zaman.
  abi
 2. duyduğumda üzülmüştüm ölümüne. huzur içinde yatsın. mekanı cennet olsun inşallah. (bkz: hangimiz sevmedik)
 3. bir sanatçı düşünün ki seslendirdiği bir şarkı ile kiminin eline ustura, kimine kalem, kimine şarap kimine de rakı aldırabilecek bir yorumcudur. bu yönüyle de eşi benzeri yoktur.
 4. müslüm gürses türkiyenin leonard cohenıdır.
  efkarlı anıma denk geldiğinden olsa gerek youreadste 6-7 şarkısını arka arkaya paylaştım.
 5. beş kardeş dizisi ile popüler olup, popüler kültüre meze olmasından korktuğum büyük sanatçı. onsuz bir ömür geçmezdi eminim.
 6. şanlıurfa'da kendisine ait küçük bir müslüm gürses müzesi vardır.plakları, çeşit çeşit kıyafetleri, ayakkabıları vs. sergilenmektedir.yolunuz şanlıurfa'ya düşerse gidip gezebilirsiniz.
 7. türkiye'nin gelmiş geçmiş en ön yargılı yaklaşılan sanatçılarından biridir.
 8. çok büyük adamdı rahmetli. ayrılıkların, gönül yaralarının daimi yoldaşı.
 9. 80'lerin ortası. bir arkadaşımızın evinde kimbilir o yıl kaçıncısını çıkardığı kasetlerden! birini dinliyoruz topluca. çoğumuzun aklında biz onu del gibi sevsek de onun bizden henüz haberi olmayan sevgililerimiz var. o zamanlar baba henüz munganlaşmamış. o tayfanının nezdinde böğürerek şarkı söyleyen bir zat. hatta trt'de babasının ününden nemalanan bir müzisyen entellektüel, yerden yere vurmakta babayı. neyse. müslüm baba ölene dek sevdiği ile beraber olmasına rağmen bütün şarkılarında kavuşamayanı anlatırım. şimdi farkediyorumda, o odada olup o gün müslümlenen arkadaşlarımdan hiç biri kavuşamadı sevdiklerine. bu sebeple hepimiz için hala o günlerin naifliğinin hatırasıdır rahmetli. "karanlık çökünce sokağımıza köşede ben varım, unutamazsın"
 10. topragı bol olsun.bıraktığı en büyük ve en güzel mirası şarkılarıdır