1. islam dinine inanan kişi.

  dünya üzerinde belki de en fazla yorumu bulunan dinin mensupları. herkes kafasına göre yorumlayıp uyguluyor. bu kadar farklılık başka bir dinde yoktur sanıyorum. zira bunca mezhep çatışması hiç mantıklı değil.

  sonuç olarak neye inanacağını şaşırmış kişidir. kur'an demeyin sakın, çünkü azınlık bir kitle dışında kimse onu okuyarak, özümseyerek müslüman olmuyor.

  (bkz: gerçek islam bu değil)
 2. islam hakkında eleştiri ve argüman beyan ettiğin zaman inancıma karışma diye çığırmaya başlayan versiyonları bulunan, islam dinine mensup kimseler.

  islam senin tekelinde mi lan cahil? inanışının nesine karışmışım allahına inanıyorsun, kılıyorsan namazını kılıyorsun benim eleştirel yorumlarımın seninle alakası yok, herhangi bir din ve olgu hakkında istediğimi söylerim, oyna devam.
 3. temel manası guzel ahlakli iyi insan. dini de islamsa +point.
 4. islam konseptine dahil olduğunu iddia eden kimse. iddia etmek yetiyormuş herhalde.
 5. çoğunluğu din özgürlüğünün sadece kendi dinlerine gösterilmesi gerektiğini düşünür ve din konusunda insanlara tebliğ denilen çağrıyı yaparlar ki bu da ''senin dinin sana, benim dinim bana'' anlayışının ötesindedir. kişileri olduğu gibi kabul etmeyip kendilerinin bile sorgulamadığı ve dahi kutsal kitaplarını açıp okumadığı, üzerine eleştirel düşünmedikleri bir dine çağırırlar ve karşıdakinin haklı sebeplerini kulak ardı ederler. günahkar yaşayıp müslümanım diyen insanlara tahammül ederler lakin davranışlarını, hal ve hareketlerini beğendikleri birisinin ateist, deist olmasına sıcak bakmazlar. hatta bunu öğrendiklerinde arkadaşlıklarını, dostluklarını, aile bağlarını koparabilirler.

  yine de türkiye'deki müslümanları biraz da olsa anlayabiliyorum çünkü inandıkları dini bilmeden inanıyorlar. sorgulamaya başlamış olup kafası karışan ve az da olsa gerçekleri görmesine rağmen müslüman kalabilenler ise kendilerini kandırıyorlar ancak yine de diğer müslümanlardan daha ılımlı oluyorlar. çoğu konulara, farklı fikirlere tahammül edebilen insanlar da bu tür insanlar oluyor.

  inanıp ibadetini eden insanlara hiç lafım yok ama dininizi bir araştırın, gerçeklerini görün ondan sonra inanın isterim. en azından bir yaratıcı olduğuna inanıyorsunuz ve onun bir kitap gönderdiğine inanıyorsunuz, onu açın ve okuyun sizin yerinize okumuş hocalara sormadan, işinize gelmeyen bir ayeti en güzel eğip büken süslüman meallere bakmadan, güncellenmemiş haline bakınız. türkiye'deki dini yumuşatmak ve başka göstermek için büyük bir çaba sarf ediliyor. samimi olun ve inandığınız dini öğrenin.
 6. demirbaş argümanları:
  1- kainat kendi kendine var olamaz. dolayısıyla bir yaratıcı vardır.
  2- evrim yahudi yalanıdır. maymundan insan olmaz.
  3- arapça'da şu kelime böyle olduğu için bla bla...
  4- tefsirine bak.
  5- inancıma saygı göstermek zorundasın.
  tarzı olur.
  tefsirleri günün kurtarıcısıdır.
 7. klavye delikanlılarının çoğunlukla aslı, astarı olmayan asparagas itham ve hezeyanlarina hedef olan islam dinine mensup kişilerdir.

  bahsettikleri pek çok konudaki cehaleti pardon bilgileri sosyal medyada yazılanlardan ve propaganda amaçlı yazılmış kaynaklardan oluşan bu delikanlılarin cehaleti o kadar bariz ki pek çok konuda cevaplarını alıp pusmuslardır. çünkü tartışmada ne bir adım öteye gidecek bilgileri nede kapasiteleri vardır.

  pusmayan varsa kizillandirsin ^:swh^
 8. vay arkadaş herkes ulema, herkes aydın! hani yobaz bizdik? islam dinine karşı bu kadar kin, önyargı ve cehaleti ne ara biriktirdiniz? 15 asırdan beri dünyanın dört bir tarafına yayılmış, milyarlarca insanın kalbinde ve hayatında yer etmiş koskoca bir din hakkında yazılanlar utanç verici. tamam radikal kesimlerin veya yobaz müslümanların hali de size benziyor ama onların yanlışlarını tüm dünya kabul ediyor. sizinkini, size kabul ettirmek ise gerçekten çok zor. mesnetsiz bilgilerle, içi boş analizler yapacağınıza az biraz okuyun da kendi kendinizi kandırmayın. itikada dair meseleleri bilmeyenlerle akaide ve mueyyidata dair meseleleri nasil tartışalım? ne diyeyim ya, inanmadıginiz ama hakkında yazıp durduğunuz din hakkında temel bir şeyler öğrenin de tam anlaşılmayan meseleleri o zaman tartışalım. gerçekleri görmesi gereken kimmiş herkes görsün o vakit. ama nato mermer nato kafayla olmaz bu işler. en azından biraz daha önyargısız olmaya, okumaya, tartışmaya çalışın.
 9. müslüm ve an sözcüklerinin birleşmesiyle türeyen sözcük.