• youreads puanı (6.00)


  1. bu bağnaz ülkede, insanların çoğunun bağnaz ve yobaz olduğu ülkeden hiçbir buluş çıkmıyor, bulunmaz. onların yapabilecekleri şudur: hangi buluş bulunsa aa bu kuranda vardı, kuranda yazılıydı. hep bunu söylemişlerdir. peki bu müslümanlar bu kadar aptal mı? kuranda yazıldığı halde bu kadar yüzyıldan beri kuranı okudukları halde hiçbir şeyi bulup çıkaramıyorlar. hep hristiyanlar, gavurlar ya da dinsizler çıkarıyor?
  2. hate crime dedikleri nefret suçudur, aziz nesin'in söylemleri. dini okullar sadece türkiye'de değil tüm dünyada ve özellikle batı ülkelerinde de oldukça yaygındır. din ve öğretileri insanların ahlaki yapısını tadil etmeyi amaçlar. başarır başaramaz kendi özelinde değerlendirmek daha doğru olur. ama din mensupları menfaatleri uğruna dini tadil ettiği için temsil noktasında ciddi sıkıntılar yaşaniyor. günümüzde özellikle müslümanlar arasında daha bariz olsa da, batıdaki residential school'lar hakkında az bir araştırma yapılsa onlardaki trajedinin korkunç boyutlarına vakıf olunabilir.

    aziz nesin'in söylediklerine kısmen katılıyorum. ama kendi zihniyeti de malesef çok farklı değil. en azından bu konuşmasından yansıyan hali bu şekilde. bizim coğrafyanın ne dindarı, ne de dinsizi yeterli ufka ve vizyona sahip değil malesef. herkes kendi düşünce ve ideolojilerini dayatma hevesinde. örnek gösterdiği ülkelerde çok sayıda müslüman topluluk yaşamakta. genel olarak entegrasyon sıkıntısı çekselerde tıp, teknoloji ve bilim alanında çok sayıda müslüman bu ülkelerde başarıyla istihdam ediliyor. kendi inancını yaşadığı gibi başkalarının inancına da saygı gösteriyor. aynı şekilde gayrimuslimler hangi ırk ve dine mensup olursa olsun bu topluma adapte oluyor. çünkü toplum kuralları ve işlevsel adalet mekanizması mevcut.

    demek istediğim o ki inançlar değil, sistem sıkıntılı bizde. ne şapka devrimi diye dayatmak, ne de başörtülü bacım deyip ayrımcılık yapmak doğru değil. ama her iki tarafta kendi kahramanını savunur. aksini söyleyen linç edilmeye mustehak. halihazırda ki toplumumuz böyle. öncelikle, önyargı ve tabularimizi bir kenara bırakıp evrensel insan haklarına saygılı davranmayı yani toplum olarak insan olmayı öğrenmemiz lazım. vatanı kutsadigimiz kadar insanlığı, insan hakları ve hayatını kutsasaydık belki örnek gösterilen medeniyetlerin çizgisine yaklaşmış olurduk.

    bu ülkenin, ne imam hatiplisi ne de fen liselisi bu ülkede bir şey çıkarmaya malesef muktedir değil. yabancı ülkelerde yapabilir. dini veya dinsizligi hedef gösterip kavga etmek atasporumuz olduğu için hiç gerek duymuyoruz problemlerin çözümüne. bizim insanımızin profili bu işte görmek istediğini gösterir, duymak istediğini anlatır. aydın, entelektüel bilinen insanları bile bayağı, önyargılı.