muşmula - youreads

  1. döngel ya da beşbıyık...neden beşbıyık denildiği şeklinden anlaşılıyor da döngel ya da muşmula adını çözebilmiş değilim.

    ilginç olan bu meyve çoğunluk tarafından bildiğiniz çürükken yeniyor çünkü o zaman tatlılaşıp yumuşuyor. ben hemen her meyveyi olgunlaşmamışken yiyebildiğimden, sert ve ekşisi ağzımı buran ham halini severdim, bazı marketlerde görmeye başladım bu ara, ama hepsi çürük ve tatlı...döngeller de bozdu.
    mesut
  2. bizim döngel dediğimiz, ve olgunlaştığında yenmesi makbul olan meyve. olmamışken yediğinizde ağzınızda buruk bir tat bırakır. ama olgunlaşmış hali ile çürük hali arasında da ince bir çizgi vardır. çocukken döngel yememiş birinin büyüdüğünde döngel yiyip sevdiğini hiç görmedim, tipini beğenmiyor şekilciler.
  3. bir arkadasimin bazi saglik problemleri olan bir bebegi var. cok tatli, pek guler yuzlu masallah. bebek haliyle cok severek dongel yiyormus. arkadasimda bebegi dongelsiz birakmama telasi. "reis,eksi olur bunlar. verme sabi subyana" diyorum. "cok seviyor pasam, bildigin gibi degil extracts." diyor.

    "yavas yavas dongeller de oluyor" şeklinde bir deyim vardır. ironik bir şekilde "take your time. take it easy." demek gibidir.