• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
mustafa kemal'imi vurdular - cenkut yıldırım
kitap, atatürk'ün kurtuluş savaşı'nda şehit olduğu ve savaşın kazanılamayıp sevr antlaşması'nın işleme konduğu kurgusal 2009 yılında geçiyor.

elbistan mutasarrıfı kemal bey, yasaklı kuvvacı düşüncelerini etrafına yaydığı için ilçesine sürgün edilmiş bir öğretmenle tanışır ve yavaş yavaş üniversitede bıraktığı ulusalcı düşüncelere meyletmeye başlar. bir gün öğretmen ihsan bey'in evine geldiğindeyse fotoğraflar arasında kızı ve damadının resimlerini görür. ihsan bey'in damadı, tesadüfün iğne deliği olarak kemal'in mülkiye'den arkadaşı haydar'dır. ihsan hoca "kızımın ölüm haberini kürt bölgesel yönetimi bildirdi, o gün bugündür hayata küsüm" deyince kemal hem arkadaşına başsağlığında bulunmak hem de çok merak ettiği mustafa kemal paşa hakkında bilgi almak üzere dersim kırsalına gider. burada onu bir sürpriz beklemektedir: ilki, ihsan hocanın kızı irem sağdır. elbistan'a dönüşünde soruşturmaya uğraması üzerine, artık tekrar hayata bağlanmış ve eşiyle bile yeniden evlenmiş olan ihsan bey'e veda eden kemal, haydar'ların çetesine katılır. diğer yandan, 19 mayıs 2009 tarihindeki büyük saldırılar için yurt çapındaki çeteler tetiğe basmıştır bile...


 1. gani müjde'nin osmanlı cumhuriyeti filmine benzer bir konu, ama daha ciddi ele alınmış.

  !---- spoiler ----!

  * yazar, müjde'nin aksine atatürk'ü savaşta öldürerek kurtuluş savaşı mirasını hepten hükümsüz bırakmamış, ama savaş başarısız olmuş. bu ilk fark.

  * müjde metnin merkezine iyi niyetli ama çaresiz bir padişahı koymuştu, yıldırım ise yavaş yavaş örgütlenen bir devlet adamını kahraman yapmış. bu açıdan daha gerçekçi bir gelişme gösteriyor.

  * müjde gibi yıldırım da istanbul hükümetini, sadrazam ve diğer devlet adamlarının ayrı ayrı köklerinin dışarıda olduğunu resmetmiş. ama direnişçileri taşrada çakaralmaz tüfeklerle gezen birkaç maceracı yerine yurt çapında eylem yürüten ciddi bir gerilla örgütlenmesi olarak ele almış ki, bu da olay örgüsünün kaymakam kemal etrafında dönmesiyle açıklanabilir.

  son olarak kitabın finali açık kalmış. sanıyorum yazar da bu konuda ahkâm kesmekten kaçınmış...

  !---- spoiler ----!