1. mutludent ankara diş kliniği – implant diş hekimi

  mutludent ankara diş hekimi dişlerinizin durumunu değerlendirerek sizin için en iyi karara varacaktır. bugün en çok tercih edilen malzemeler tamamen porselenden yapılmış kaplamalar(zirkonyum kaplama) veya metal destekli porselen kaplamalardır. aralarındaki fark zirkonyum kaplamaların daha estetik olmasıdır.

  zirkonyum (zirkon, zirkonia) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. uzay sanayiinden, askeriyeye kadar bir çok alanda kullanılır. zirkonyum metali; korozyona dayanıklılığı ve nötron absorplama özelliğinin az olması nedeniyle nükleer reaktörlerin yapı malzemesi olarak, yanıcı özelliğinden dolayı askeriyede, erime noktasının yüksek olması nedeniyle ateşe dayanıklı malzemelerin yapımında, cam ve seramik endüstrisinde, korozyona dayanıklılığı nedeniyle birçok aletin yapımında, rengi dolayısıyla estetik diş hekimliği uygulamalarında altyapı malzemesi olarak kullanılmaktadır.

  kimlere uygulanabilir?
  mutludent ankara diş kliniği ‘ne geldiğiniz takdirde zirkonyum diş kaplama herkese uygulanabilir. zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. herhangi bir yaş aralığı yoktur. zirkonların vücuda herhangi bir zararı yoktur. zirkon seramik tedavisi 4 gün içinde tamamlanabilmektedir.
  avantajları nelerdir?
  zirkon kuronların diğer metal destekli kuronlara göre üstünlüğü fazladır. zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. metal destekli kuronlarda bu durum söz konusu değildir. zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar. kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. metal destekli kuronlar ağızda korozyona uğrarlar. yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.
  olumsuz etkisi var mı?
  zirkon kuronların korozyona uğramadıkları için dişetinde herhangi bir enfeksiyona sebep olmazlar. eğer hasta ağzı hijyenine dikkat ediyorsa dişetinde sıkıntı yaratmazlar. bazen kanal tedavisi olmuş dişler ağızda renk değiştirirler. zirkon doğallığını kaybetmeden bu renkleşmeyi gizler. bu durumlarda renk değişikliği ince diş eti altında görülür. bu durumda zirkon kuronlardan değil dişin kendi renk değişikliğinden kaynaklanır.

  zirkonyum diş pahalı mıdır?
  zirkon seramikler, metal destekli kuronlara göre daha pahalıdır. bunun nedeni cad cam sistemi denilen bilgisayarlı ortamda 3 boyutlu hazırlanmasından ve teknisyenlik işçiliğinin zor olmasından kaynaklıdır. ayrıca doğada bulunan zirkonun birçok işlemden geçirilip diş hekimliğinde kullanılmasından dolayı maddenin fiyatı artmaktadır. aynı zamanda hekimin kuron uygulanacak olan dişin zirkona göre hazırlaması işçiliği arttırmaktadır.

  implant’a uygulanabilir mi?
  implantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. zirkonyum malzemesinin doğası ve sağlamlığı nedeniyle implant üstü zirkonyumda son derece sağlam ve uzun ömürlü olmaktadır. zorlu koşullara dayanabilecek bir madde olduğundan, diş implantlarında güçlü bir performans gösterir. kolay kolay zarar görmez ve aşınmaz. implantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler. implant diş ankara merkezi mutludent tüm diş alanlarında uzman diş hekimleri ile birlikte hizmet vermektedir.

  kaynak : http://mutludent.com/ankara-dis-hekimi.html