1. nadir sarıbacak 1977 yılında ankara'da doğmuş, tiyatro dizi ve sinema oyuncusu. mahmut fazıl coşkun'nun yönetmenliğini, tarık tufan ve görkem yeltan'ın senaristliğini yaptığı bir müezzin ve bir rahibe arasındaki aşkı anlatan uzak ihtimal filminde görkem yeltan ile başrollerini paylaşmıştır. bu filmde gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. bu rolüyle altın koza, istanbul film festivali, polonya tofifest uluslarası film festivali, ipek yolu film festivali uluslararası altın karagöz yarışması ve 42. siyad ödülleri'nde iyi erkek oyuncu performansı ödüllerini almıştır. 2015'te tolga karaçelik'in yönetmeliğini yaptığı sarmaşık filmindeki performansıyla da altın koza ve altın portakal film festivallerinde en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazanmıştır. altın portakal'da yaptığı ödül konuşması yayın yapan tv tarafından sansürlenmiştir.
 2. çoğu kişinin beş kardeş dizisiyle tanıdığı ama tek kişilik bir tiyatro oyununu bile layığıyla sırtlayabilen oyuncu ve tiyatrocu.
 3. bir ara şubat dizisinde oynayan başarılı bir oyuncu.

  tam bir deli tipi var kendisinde ve oynadığı filmlerde bu rolü gayet iyi oynuyor.
 4. 2010 yılında kocav'a söylemiş olduğu sözler.

  ''oyunculuk bir zanaattır. yani bizler sanatçı değiliz, sadece icraatçıyız. sanatçı olanlar yönetmenlerdir. bizim yönetmenlerimizle aramızdaki ilişki de bu bakımdan usta-çırak ilişkisine benzer."

  sözlerinden anlaşıldığı üzere alçakgönüllü bir o kadar da yetenekli bir oyuncu.şubat dizisinde tanıdıktan sonra bende ayrı bir yer edindi.o güne kadar kendisini takip etmediğim için çok üzüldüm.bundan sonra yaptığı her tiyatro ,film ,dizinin sıkı takipçisiyim. dünya çapında bir oyuncudur gözümde.oynadığı rollere girmek için kendi hayatını da değiştiriyor adeta.umarım daima hak ettiği yerlerde olur.
 5. sarmasik filmindeki perfonmansi beni benden almistir. bir gemici olsa ancak bu kadar guzel oynayabilirdi. adam verilen rolu oynamiyor adeta yasiyor. yozgat blues ta keza oyle. saatlerce izleyebilirim onun sahnelerini.
 6. gerçek soyadı karabacak'mış.

  tüm hayatı boyunca sürekli reşit karabacak'la bir yakınlığın var mı, nesi oluyorsun gibi sorularla karşılaşmış. çocukken ya da ilk gençliğinde reşit karabacak'la akraba olmak hem ona belirli belirsiz bir popülarite ve saygınlık kattığından hem de icebreaker bir sohbet konusu olduğundan biraz hoşuna da gidiyormuş ama hem bu sorulardan gına geldiğinden hem de artık kendi ayakları üzerinde durmak istediğinden, hep reşit karabacak'ın gölgesinin üzerinde olacağını düşündüğünden, bacakları da sarı olduğu için bir nevi sahne adı almış ve adını değiştirmemiş, olduğu gibi bırakmış ama karabacak olan soyadını sarıbacak olarak değiştirmiş.

  reşit karabacak babasının amca oğluymuş.
 7. ne yalan söyleyeyim. keşke nadir sarıbacak eşim olsaydı. kendisini galiba tv dışında ilk ve son kez yozgat blues'un galasında görmüştüm. ne kadar sempatik, ne kadar insan biri. belki de ne kadar sempatik ve insan olduğu için insanın gözüne yakışıklı geliyordur. bilemiyorum.
 8. türkçe öğretmenliği mezunu imiş kendisi.
  severek takip ediyoruz efendim.

  tekrar baktım yazan olmamış editi: yakışıklı olmakla oyuncu olmak arasındaki çizginin netleşmesine yardımcı olan, 3 mimikle ve dublajla romantik komedilerde oynatılanların aslında reyting yemi olduğunu hatırlatan nadir insan.
 9. nazımdan bir ayrılış hikayesini okuyarak gönlümü fethetmiş oyuncudur. duble karakterini de en iyi şekilde canlandırmıştır.
 10. uzun suredir goremiyorum diyordum meger 15 temmuz sonrasi yurtdisina cikmis, gidis o gidis. feto baglantilarinin oldugunun iddia edildigi soyle bir haber buldum.

  link

  cok sevdigim bir oyuncu ve okudugum haber sevgimden hic bir sey goturmedi nedense. nadir saribacak gibi bir karakter ulkesine nasil bir kotuluk yapmis olabilir ki.