naked - mike leigh - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
naked - mike leigh
johnny çalıntı bir arabayla geldiği londra'da ilk önce eski sevgilisi louise'in evine gider. bir müddet burada kalsa da, hiçbir yere ait olmayan bu adamı bağlayan hiçbir şey yoktur. johnny bavulunu alır ve londra sokaklarında dolaşmaya başlar. canının istediği yerde canının istediği gibi davranmakta, köşe başlarında kitap okumakta ve yeni insanlarla tanışmaktadır. ama istisnasız şehirde tanıştığı herkes mutsuzdur.


 1. mike leigh'e cannes'da en iyi yönetmen ödülünü getiren, 1993 yapımı çarpıcı film. manchester'da polis tarafından arandığı için londra'ya gelen bir adamın londra'da yaptığı her şeyin ve hiçbir şeyin öyküsü. adamımız film boyunca londra sokaklarında avare bir şekilde dolaşır durur; kâh bir köşede kıvrılır kitap okur, kâh boş bir binanın güvenlik görevlisiyle varoluş üzerine tartışır. ne yapmak istediğine dair bir cevabı yoktur. cevaptan sorusu olan, düşünen, araştıran ama asla yeterince öğrenemediğini düşünen bir karakter.

  bu filmdeki performansı, david thewlis'e de cannes'da en iyi aktör ödülünü getirmiştir. özellikle güvenlik görevlisi ile yaptığı konuşma filmden de bağımsız olarak açıp izlenebilir, zihin açar, uyuyanı uyandırır.
 2. başarılı bir film olmasıyla birlikte mide bulantısını beraberinde getirmiştir
  bragi
 3. insanoğlunu kırık yumurtaya, insanlığı ise omlete benzeten ana karaktere sahip film. omletin berbat olduğu konusunda kendisiyle hemfikirim.
 4. diyalog filmleri hastası olduğumdan mütevellit izlemeye doyamadığım mike leigh filmi. karakterlerin, üzerine yıllarca düşünülebilecek cümleleri umarsızca söylemeleri ve vücutlarını adeta bir cesedi kontrol ediyormuş gibi hareket ettirmeleri mike leigh'in tarz dışı baskın vurgularıydı. seks ve kavga, hiçbir filmde bu kadar içselleştirilemezdi.
 5. biraz fazla konuşmadı mı arkadaş. yine de özgün bir tarzı vardı. özellikle bağırarak birbirlerini arayan o iki salak. uç karakterlerin anlatıldığı filmler genelde ilgimi çekmese de hikayenin aykırılığı beni sardı.
 6. -hiç ölü bir beden gördün mü?
  -sadece kendiminkini.
  rihan
 7. diyalogların hiçbiri senaryoda yazmaz. yönetmen oyunculara sadece savunacakları düşünceyi, olayı verip diyalogları oyunculara bırakmış. güvenlik görevlisi (brian) - johnny tartışması kesinlikle muazzamdı. konuşmalar uzun gelse de bu bilgiden sonra daha ilgi çekici olacağından eminim.
 8. bir arkadaş bana bu filmin bi fransız filminin esinlenmesi olduğunu demişti lakin hatırlamıyorum. naked filmini de izleyeli çok oldu zaten. biri biliyorsa mesaj atabilir.

  bu giri kendini imha edecek.