1. öncelikle sakin ol ve (bkz: namus) . eğer varlığına inanılıyorsa, cevabının el birliğiyle verilmesi gereken soru.

  not: kesinlikle cinsiyetçi bir güdüyle sorulmamıştır. zira "iki bacak arası" terimi hem erkek hem de kadında mevcut olan cinsel bölgeyi temsil etmektedir.
  baran
 2. namus; erdemlilik, ahlaklılık, dürüstlük gibi anlamlara gelir. yani namus kelimesi sanıldığı gibi iki bacak arasında değildir.
  hiciv
 3. tdk'ya göre "namus"un anlamları şu şekilde:

  1. bir toplum içinde ahlak kurallarına ve toplumsal değerlere bağlılık, iffet
  2. dürüstlük, doğruluk

  yani aslında namus kafa yapısıyla, zihniyetle alakalıdır. mesela insanları kandırarak mal satan bir esnaf sırf dükkanında seks yapmıyor diye namuslu olarak adlandırılamaz. eğer namus iki bacağın arasında olsa idi bu kişiye de "namusuyla para kazanıyor" diyebilirdik. gerçi her türlü pisliği yapan birine bunu söylediğinizde "ne namussuzluğu, milletin karısına kızına mı sarkıntılık ettik" gibi bir cevap almanız olası. işte bunlar hep namusu bacak arasında aramak...
 4. namusu seks ile alâkalandırmazsak doğru cevap için ilk adımı atmış oluruz kanımca.
 5. namus sadece insanların sevişip sevişmemesine indirgemek saçma olur. oysaki medeni dünyada isteyen istedigi ile sevişir bu sadece onları ilgilendirir.
  bir örnek vermek istiyorum. fransa önceki cumhurbaşkanı eşini aldattığı için ayrıldı. medresi ile birlikte iken başka birisini buldu. siyasi temaslar için geldigi türkiyeye onun da getirdi. bu olayı fransada herkes biliyor. ve gayet normal bir durum bizi ilgilendirmez diye dusunuyorlar. önemli olan işini iyi yapıp yapmadığı, yolsuza bulaşmaması, devletin ve fransızların çıkarlarını koruması. bizde bir baykalın kasede çıktı, infial yarattı.
  gelelim konumuza. sevişmek insan doğasında olan bir sey. memleketimizde buna aşırı anlam yüklendiği için biz onu ahlak kriteri olarak görüyoruz. oysa yalan söylemek, hırsızlık yapmak, sözünde durmamak, borcunu ödememek... bu liste uzar bana göre ahlaksızlık bunlardır.
  malesef ülkemizde bunlar normal, sevişmek ahlaksızlık olarak görülmektedir. o nedenle bu ülkede bu zihniyette insanlar çoğunluk olduğu sürece türkiye hep yerinde sayar
 6. doğru, düzgün, iyi insan olmakla ilgili bütün kavramlar namusa çıkar gibi geliyor
  bazen iki bacak arasında (sadakat vs ihanet)
  bazen dilde (yalan vs doğru)
  bazen elde (bir şey çalmak, bir canlıya zarar vermek gibi) olabilir namus kanımca
 7. r kompleksleri, amigdalasına baskın gelenler için namus, beyin sapındadır.
 8. her hafta farklı kızla yatan erkeğe, her hafta farklı erkekle yatan kıza ben namussuz derim. seks de özeldir çünkü. çok yapılırsa özelliği yitirilir ve bununla hava atılırsa o kötü sıfatı her iki cins de hak eder.

  not: en fazla babanız kadar bakirim^:haşırt^