napster - youreads 1. dünya müzik endüstrisini resmen tepetaklak eden, p2p download olayının efsanelerinden olan, günlerce gecelerce şarkı ve film (konulu-konusuz) indirip yüzde kaç yüklendi diye ekranı seyrettiğimiz, bazı fırlamaların dosya isimleri ile oynayıp hakkı bulut şarkısını tarkan ismiyle kaydettiği, boşa download ettiğinizi farkettiğinizde sağlam küfür ettiğiniz, tarafımca facebook kadar devrim yaratmış fakat zamana yenilmiş programdır.

  ruhu şadolsun.
 2. metallica'nın hayran kitlesi kaybetmesine neden olmuş programın adıdır,talep eden herkese müzik vermek amacı ile kurulmuştur ancak lars beyciğimiz boş durmayıp sonradan pişman olacağı şekilde olay çıkarmıştır. napster olayı için buradan
  kg
 3. kurucusu sean parker facebook'unda kurucu başkanıdır.
 4. ismini kurucularından shawn fanning'in okuldaki lakabından almıştır. download furyasını başlatan sitelerdendir. konu telif olduğunda şirketlerin, sanatçıların ve birliklerin ne kadar agresifleşebileceğini de göstermiştir. işin ilginç tarafı kurulduğunda herhangi bir gelir modeli belirlemiş değillerdi. zaten 18-19 yaşında işin bu kadar büyüyeceğini düşündüklerini de zannetmiyorum. bu yüzden müzik şirketleri anlaşma yoluna gitseydi internetten müzik satışları çok daha erken başlayabilirdi diyenler de vardır.

  (bkz: downloaded - alex winter)
  (bkz: lars ulrich)
  (bkz: recording industry association of america)
  (bkz: shawn fanning)
  (bkz: sean parker)
  (bkz: john fanning)