1. ya da "eşkisi".

    şimdi, hatay ve çevresini ayrı tutarsak, geri kalanlarımızın yediği şey nar ekşisi falan değil. hatay'dan gelen ev yapımı nar ekşisini hayatımda yalnızca bir defa ele geçirebildim, nasıl yapılıyor, zahmetli midir, becerebilir miyim bilemem; ama yapanın elleri dert görmesin, rahat rahat işlensin, yeter ki bana da öğretsin diye antik mısırdaki köleler gibi üzerime bal döküp sineklerini üzerime çeker, yine de kıpırdamadan saygı duruşunda beklerim :)
    mesut
  2. ekşi nar tatlı nar diye iki çeşit nar mı var yoksa narlar tatlılaşmadan mı toplanıyor o kısmı ben de bilmiyorum ama eylül başında ortaya çıkan ekşi narlar toplanıyor enine ikiye kesilip güçlü biri tarafından elde limon sıkar gibi bir hırpalanıp sonra tahta kaşıkla tersinden vurulup içi tamamen boşaltılıyor. pencerelere takılan metal sineklikler var ya onları torba gibi kenarlarında dikip narları içine doldurup uygun bi yöntemle sadece çekirdek kalana kadar eziyoruz. çekirdekleri çöpe, suyu bizim teş dediğimiz büyük kazanlara alıyoruz. ekşi kıvamı alana kadar kaynatıyoruz. anlatınca basit gibi göründü ama çok emek ister. 10 kilo nar ekşisi elde etmek için 100 kilo nar için bu işlemi yapmanız lazım.

    tabi şimdi teknoloji çok gelişti biçer döver boyutlarında bi alet yapmışlar narları bi taraftan koyuyorsunuz bir taraftan kabuğu bir taraftan posasi bir taraftan suyu çıkıyor. nasıl oluyor anlamış değilim. elde yapılana göre biraz daha tortulu oluyor ama pratikliği iş görür.