narnia günlükleri - c.s. lewis - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
narnia günlükleri - c.s. lewis
narnia günlükleri, çocuklar için c.s. lewis tarafından yazılmış olan yedi kitaplık bir seridir. çocuk edebiyatının klasiklerinden biri olarak kabul edilir. aynı zamanda dünya çapında 41 farklı dilde, 100 milyonun üzerinde satarak, yazarın en bilinen çalışması olmuştur.

c.s. lewis tarafından 1949 ve 1954 yılları arasında yazılmıştır ve paul baynes tarafından resimlenmiştir. günlükler’in bugüne dek bir çok alanda (tiyatro, sinema, radyo, televizyon vb.) uyarlaması yapılmıştır. hikaye, kullandığı hristiyan temalarına ek olarak, aynı zamanda yunan ve roma mitolojisinden de öğeler barındırır. elbette, ingiltere ve irlanda’nın peri masallarındaki öğeler de kullanılmıştır.

günlükler, kurgusal bir diyar olan narnia’nın tarihinde merkezi roller oynamış olan çocukların hikayesini anlatır. narnia, hayvanların konuştuğu, sihrin yaygın olduğu ve iyinin kötüyle savaştığı bir yerdir. her bir kitap (at ve çocuk’u hariç tutarsak) bizim dünyamızdan, narnia dünyasına, sihirli bir şekilde geçiş yapan ve orada kriz halinde olan ülkeyi kurtarmak için, aslan isimli bir aslana yardım eden çocukları anlatır.

kaynak: kayiprihtim.org

Bu başlığa bugün yorum yapılmamış.