narziss ve goldmund - hermann hesse - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
narziss ve goldmund - hermann hesse
çağımızın en çok okunan yazarlarından hermann hesse'nin ünlü romanı narziss ve goldmund, kişilikleri ve dünya görüşleri çok farklı iki insanın sıradışı dostluğunu gözler önüne sererken, yaşam, ölüm, sanat, us, aşk, tutku ve cinselliği irdeliyor. bir yanda manastırın dışındaki dünyaya kapalı, yaşamın yalnızca entelektüel boyutunu önemseyen bilge narziss, öte yanda manastırın sunduklarıyla yetinmeyen, dünyadaki her zevki tatmak isteyen sanatçı goldmund; ikisi de kendi yolunda, "kendini gerçekleştirme" yolunda mükemmel'e ulaşmaya çabalasa da, mükemmel'e karşıt yönlerden yaklaşmayı başarabiliyorlar ancak. karşıtlıkların iki insanı birbirinden koparmadığı, tersine, birbirlerini bütünlemelerini sağladığı bu roman, bundan tam 71 yıl önce yazılmış olmasına ve ortaçağda geçmesine karşın güncelliğini hep koruyacak, bugün olduğu gibi yarın da çağdaş dünyaya önemli mesajlar vermeye devam edecek.
 1. hermann hesse başyapıtlarından.
  narziss manastırdaki keşiş, goldmund ise onun himayesine giren sanatçıdır. birisi teorik hayatı seçer, diğeri pratik hayatı. okurken illa kendinizi birisiyle özdeşleştirip kendinize yakın bulacağınızı düşünüyorum.
  frau
 2. "narziss'in bir tek kötü huyu vardı, o da kendini beğenmişlikti ve narziss bu kötü huyunu şaşılası bir ustalıkla gizlemesini biliyordu."
 3. "bir yolunu bularak geçmişini üzerinden sıyırıp atma isteği duydu, bir yolunu bularak kendini değiştirme isteği."