1. kemal sunal'ın birçok kişi tarafından en beğenilen filmlerinin rejisörü.
  bol şaryo kullanımı, hareketli planları, "karakter oyuncusu" denilen sistemin en altındaki gariban aktörlere verdiği değer; en önemlisi de gerçek gibi durmasına rağmen gerçeğin çok üstündeki leyla ile mecnun'vari senaryoları filmleştirmesiyle tanınır. işin aslı; kendisinin absürt senaryolara bir sevgisi varmış galiba. mesela battal gazi serisinde de absürt ögeleri kullanır:

  !---- spoiler ----!

  * battal gazi'nin intikamı filminde, battal gazi'nin kaçırılan ve yıllarca babasına, türklere nefretle büyütülen oğlu, tam babasıyla düello ederken kolu felç geçirir. "kolum taş oldu, demek ki sen benim babamsın, m'affet m'eni mmm'aba" diye imana geliverir (abdurrahman palay style).

  * savulun battal gazi geliyor'da battal gazi jr'un gözlerine akrep sokularak gözleri kör edilir. akreplerin ezilip maydanozla karıştırılmasıyla elde edilen bir lapa gözlerine sürülen battal jr görmeye başlar.

  * battal gazi'nin oğlu'nda (ki bu senaryo yıllar sonra gani müjde'ye kahpe bizans'ın esin kaynağı olacak) battal gazi jr ve ikiz kardeşi birbirleri yaralandığı zaman acı duyarlar...

  !---- spoiler ----!

  bilakis atıf yılmaz'in çektiği battal gazi destanı filminde bu kadar absürt öge yoktur.
 2. genede battal gazi filmlerini seviyorum,
  ''bu anam için , bu babam için, bu bacım için'' replikleri dünyada ki hiç bir klişenin yerini tutmuyor.