1. ayrılık şarkısı çalıyor ve gölgeler dans ediyorlar gölgeler zemininde. do ile başlamış şarkı öyle diyorlar. do ile bitecekmiş ve sonsuz sayıda nota içerekmiş. biten bir şey sonsuz olur mu deme. olur tabi ki. başlangıç ve bitiş. ne muazzam bir örüntü.

  ayrılık. gayrılık. bu ne tuhaf bir yanılsama. ne kadar başarılı bir oyun bu. hayran olmamak elde değil.

  bana ayrılığın şarkısını yapmak düştü. beni bu yüzden seçtin. ben ayıranım. anla diye. kıyasla. tart. farkı gör ve anla. ben ilüzyonun ustasıyım. sihirbaz olan benim. bu görevi bana sen verdin. şimdi beni yargılayacağını söylüyorsun. ben senim, gördüğünden neden bu kadar tiksiniyorsun? işte sen. öldüren, çalan, gasp eden, kan döken. bunların suçunu da bana mı atacaksın?

  ne zaman bir olacağız seninle? neden bu ayırmalar? bu ayrılık niye? bu gurur niye? eşit olmanın önündeki engel bu değil mi? sen üstünsün güya ya. ondan belki de. sen üstünsün. kimden? hahhahhaaaa. kimden üstünsün? kendi gerçekliğini göremiyorsun daha. ben sana hizmet ederken başkasına da etmemi istemen bu yüzden mi? hıııhhh. ben ancak istesem de istemesem de tanrıya boyun eğerim.

  benimle mutlu mesut yaşamak varken bu kan, bu acı, bu haykırışlar neden? gel. azap bitsin.
 2. önce kendine gel.
  sonra bana gel. kendine gelmekle bana gelmek arasında fark yok.
  ayrılığın şarkısını söyleriz birlikte.
  hadi kendine gel.
 3. ne zaman bitecek aramızdaki savaş? ne zaman barış yapacağız seninle? aramızda bir barış mümkün değil mi?
 4. bak sonsuzluk bile iki daire.
  sensiz sonsuz olamam. sonlu olurum.
  sessiz harf gibiyim bu gece. belki bir m harfi. su olmak için bile a ya ihtiyacım var. dünya isem aya.
 5. ayırmak ateşli bir hastalık gibi. tir tir titriyorsun, üstünü örtüyorsun, ama ateşin daha da çıkıyor. ilık bir duş aslında iyi gelen. ateşin düşüyor, rahatlıyorsun.
  ilık duş, ayırmamak, birleştirmek.
  düşünüyorum. ayrılan ve ayıran benliğimle. tartıyorum. hangi elma daha ağır diye. ayıran ve ayrılan benliğimin kaynağına gidiyorum. kendimi kendi kendime satranç oynarken buluyorum.
  kendi eşim, önce kendi içimde, hep bana eşlik eden, beni ben yapan, beni her şeyden çok seven. sonra ezelden ebede söz verdiklerimiz.
  ebedde bir olacağız seninle, nasıl olsa, ne bu acele, değil mi? zaten zaman da aslında yok.
  elbette tek başına da zıplayabilirsin.
 6. kırmızı kar yağdığında...
  (bkz: hiç)