• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
neden tarkovski olamıyorum - murat düzgünoğlu
bahadır bin bir zorluklarla, iki yakası bir türlü bir araya gelmeden film yapmayı düşünen cesur sinemacılardan biri. bir tarafta yptığı işin ağırlığı altında ezilmemek, hayallerindeki filmi yapmak için koştururken; diğer taraftanda ailesi, yakın çevresi ve sevdikleri tarafından durmaksızın bir şeyler yapması için dürtülüyor. peki şansları tükenmek üzere olan bu genç sinemacı ne yapacak? hayallerine sırt çevirmek pahasına sevdiklerinin kendisini sokmaya çalıştıkları kalıbı kabul mü edecek yoksa sinemanın kendince pek de büyülü olmayan dünyasında ayakta kalmaya çalışmak için çırpınmayı mı sürdürecek?

film içinde film çekme öyküsü olan "neden tarkovski olamıyorum?" filminin yönetmenliğini murat düzgünoğlu üstlenirken, başrolde tansu biçer yer alıyor. biçer'e kadroda eşlik eden isimlerse esra kızıldoğan, vuslat saraçoğlu, menderes samancılar, tülay bursa, recep yener, sacide taşaner ve serkan genç.
 1. yönetmenin neden tarkovski olamayacağının kanıtı olan film . ilk on dakikası ile beklentiyi yükselten ama devamında hayal kırıkliğina uğratan film .
  bulut
 2. bir eleştiri okumuştum film üzerine: "Sinemamızda gerçekten Tarkovskivari bir ‘kaybolmuşluk’ ve ‘bulunma isteği’ hali üzerine düşünen birileri olmadıkça bu sorunun hep sorulacağını, filmlerin erkek kahramanların da ilelebet bir bira denizinde yüzeceklerini düşünmek çok mümkün." diyordu fatih özgüven. yine de izlemek istiyorum her şeye rağmen. yazının tamamı için: http://www.radikal.com.tr/yazarlar/fatih_ozguven/neden_tarko_olunamiyor-1286519
 3. bu hafta izlemeyi dusunuyorum. umarim hayal kirikligina ugratmaz. oyunculuk acisindan buyuk beklenti ile izleyecegim. tansu biçer'in oyunculugunu cok seviyorum. kendisini daha cok projede goruruz umarim. yetenegi goz ardi edilen oyuculardan birisi.
 4. neden tarkovski olasın ki (bkz: metin erksan) olsana dedirten film
 5. filmi aslında tek başına omuzlayıp giden 'gerçekçiliğin' bile kurtaramadığı 2014 yapımı murat düzgünoğlu filmi.

  sinema camiasının bir takım gerçekleri anlatılmış. film çekememeler, para için yapılan işler, bütçe sorunları, sinemacının gerçek sorunu üretememek ve tabii üretemeyişini dış etmenlerin arkasına saklamalar. tüm bunlar başarıyla anlatılmış evet ama filmin büyüsü yok, ruhu yok, film de tıpkı başkarakteri gibi sanki. üstelik filmi sırtlanan gerçeklik bile yer yer sahneden çekiliyor, kalıyoruz öyle kolaya kaçmış açılarla, karelerle.

  filmi izlemeden kısa süre önce ahlat ağacını izlemiş olmamın etkisiyle filme haksızlık mı ediyoruz bilmem ama neden tarkovski olamıyorum'a ben çok ısınamadım, sevemedim. trailer