negatif olumlama - youreads

 1. olumlama, onaylama ve doğrulama anlamına da gelen ingilizce afirmation kelimesinden (yaratıcı! bazı yazarlar tarafından direkt afirmasyon şeklinde kullanılır) gelmiş bir pekiştirme davranışıdır.
  pozitif bir olayı pozitif olumlayabilirsiniz.
  pozitif bir olayı negatif olumlayabilirsiniz.
  negatif bir olayı pozitif olumlayabilirsiniz.
  negatif bir olayı negatif olumlayabilirsiniz.
  pozitif olayı pozitif şekilde ya da negatif olayı negatif şekilde olumlamak çocuk eğitiminde ödül ceza yönteminde çokça kullanılır.
  bu başlıkta bahis konusu olan şey ise pozitif olayın negatif veya negatif olayın pozitif gibi olumlanmasıdır.
  bir arkadaşınız size göre yanlış bir şey yaparsa ve siz bu yanlışa rağmen ona olan saygı, sevgiden onu onaylarsanız bu negatif olumlamadır. aynı şekilde pozitif bir şey yapan arkadaşınızı sırf sevmiyorsunuz diye negatif de olumlayabilirsiniz.
  doğru bir tanedir ama durduğunuz yere göre sağda veya solda gözükebilir.
  negatif olumlama insanın kendisini görmesini engeller. yaptığı davranış, söz, yazının pozitif olduğu düşüncesini doğurur. yapmayın, yaptırmayın. bırakın insanlar sizde kendilerini görsünler.
 2. bir üst giri mesela, negatif olumlamadır. çünkü başlangıç girisi bırakın kötüyü çeviri bile değildir.
  üst giri kaçmış editi.
 3. genelde hep sevgi bahanesiyle yapılıyor. mesela yemek yemeyen çocuğa ağladığı için sussun diye çikolata alınıyor en başta aksi söylendiği halde, eve tuvaletini yapan köpeğe önce kızılıp 5 saniye sonra masum suratını görünce dayanamayıp kafası okşanıyor. duyguları ikinci plana almak lazım bazı durumlarda, daha sonra her iki taraf için de daha güzel sonuçlanması için.