nerede geçtiği bilinmeyen cümleler rehberi - youreads

  1. bir filmde, kitapta, sosyal medyada okunmuş/duyulmuş bir cümlenin kaynağına dair bir yardımlaşma başlığı olabilir diye düşündüm.

    misal milan kundera'nın "iktidar sizi nerenizden yaralıyorsa orası kimliğiniz olur" cümlesinin ilk hangi söyleşide/kitapta/dergide geçtiğini bulamadım. kimlik'te geçiyor olabilir diye bir baktım ama yok. bilen varsa beri gelsin.
  2. "kendimi mi öldürsem bir fincan kahve mi içsem" diye, çokça blog yazılarında dolanan ve camus'ya ait olduğu iddia edilen bir cümle var. fakat ben hiçbir eserde buna benzer bir şeye rastlamadım ki mantıklı olarak combat gazetesi yazarlığı sonrası çifte olumsuzlamacı tavrının söylemiş olabilecegi bir cümle gibi geliyor. geçse geçse "ne kurban ne cellat günlükleri"nde geciyordur. ki bu yazılar da, bahsi geçen cümleye göre daha politik yazılar. onun da küçük bir kısmı türkçeye çevrildi ataol behramoglu tarafindan. hiç veba'da ya da yabancı 'da falan geçmiyor. yani ilk kim söylemiştir falan bilemiyorum ama, hiçbir eserinde geçmediğini düşündüğümden ( ne kurban ne cellat dışında) muhtemelen ikinci bir kulaktan duyulmuştur, bu da cümlenin camus ya ait olduğu iddiasına şaibe katiyor diyebiliriz. yine de emin olmadığım için buraya yazayım dedim.